«Ռեալը» դարձավ պատմության մեջ առաջին ֆուտբոլային ակումբը՝ տարեկան ավելի քան 1 միլիարդ եվրո եկամուտով
Մադրիդի «Ռեալի» տնօրենների խորհուրդը, որի նիստը կայացել է հուլիսի 23-ին, պատրաստել է 2023-2024 ֆինանսական տարվա տարեկան հաշվետվությունը, հայտնում է ակումբի պաշտոնական կայքը: Ակումբի գործառնական եկամուտը (չհաշված խաղացողների տրանսֆերները) այս ժամանակահատվածում կազմել է 1.073 մլրդ եվրո՝ 2022/23 ֆինանսական տարվա համեմատ ավելանալով 230 մլն եվրոյով (27%) ։ Այսպիսով, Մադրիդի «Ռեալը» դարձել է առաջին ֆուտբոլային ակումբը, որի եկամուտը մեկ մրցաշրջանում գերազանցել է 1 մլրդ եվրոն:
«Այս ժամանակահատվածում (2023/24), չնայած այն հանգամանքին, որ մեր մարզադաշտը լիովին շահագործման չի հանձնվել, ակումբին հաջողվել է գերազանցել 1 միլիարդ եվրոյի շեմը գործառնական եկամուտով մինչև հիմնական միջոցների վաճառքը: Սա աննախադեպ ցուցանիշ է ցանկացած ֆուտբոլային ակումբի համար։ Աճ է նկատվել բիզնեսի բոլոր ուղղություններում, բացառությամբ հեռարձակումների իրավունքների, որտեղ Լա Լիգայի 2023/24 մրցաշրջանում ստացված եկամուտներն ավելի ցածր են եղել, քան 2022/23 մրցաշրջանում»,-ասվում է «Ռեալի» հայտարարության մեջ:
Նշվում է, որ «Ռեալի» շահույթը մինչև տոկոսները, հարկերը, ամորտիզացիան կազմել է 156․3 մլն եվրո: Զուտ շահույթը կազմել է մոտ 16 մլն եվրո, ինչը 32%-ով ավելի է նախորդ տարվա ցուցանիշից (12 մլն եվրո): Ակումբի մաքուր կարողությունը 2024 թվականի հունիսի 30-ի դրությամբ գնահատվում է 574 միլիոն եվրո։
Հիմնական ասպեկտը, որը հաշվի կառնվի 2024/25 ֆինանսական տարում, կլինի «Սանտիագո Բեռնաբեու» մարզադաշտի վերակառուցման աշխատանքների ավարտը: Նշվում է, որ խաղադաշտում ակումբը մտադիր է շարունակել ամրապնդել և զարգացնել իր մարզական մոդելը, որն ուղղված է ինչպես ֆուտբոլում, այնպես էլ բասկետբոլում մշտական հաջողությունների հասնելուն: «Այս առումով ամենաուշագրավ ասպեկտը Կիլիան Մբապեի հետ պայմանագրի ստորագրումն է ֆուտբոլային թիմում՝ սկսած 2024/25 մրցաշրջանից», – ասվում է հայտարարության մեջ:
2024 թվականին Forbes-ը «Ռեալին» դասել է աշխարհի ամենաթանկ ֆուտբոլային ակումբների ցուցակի առաջին հորիզոնականում: Ակումբը գնահատվում է 6․6 մլրդ դոլար: «Ռեալը» երրորդ տարին անընդմեջ պահպանում է առաջատարի դիրքը այս վարկանիշում: Երկրորդ տեղում է անգլիական «Մանչեսթեր Յունայթեդը» (6․55 մլրդ դոլար): Երրորդ տեղում է «Բարսելոնան» (5.6 մլրդ դոլար): Բացի այդ, «Ռեալը» գլխավորել է աշխարհի ամենաթանկ ֆուտբոլային բրենդների վարկանիշը Brand Finance խորհրդատվական ընկերության վարկածով: Իսպանական ակումբի բրենդի արժեքը գնահատվում է 1․8 մլրդ դոլար։
2023/24 մրցաշրջանում Մադրիդի «Ռեալը» դարձավ Իսպանիայի առաջնության հաղթող: Մադրիդյան ակումբը նաև նվաճել է Իսպանիայի Սուպերգավաթը և Չեմպիոնների լիգան։ «Ռեալը» ՈւԵՖԱ-ի Սուպերգավաթի խաղում կմրցի նաև Եվրոպա լիգայի հաղթող «Ատալանտայի» հետ: Խաղը կկայանա օգոստոսի 14-ին Վարշավայի «Ազգային մարզադաշտում»: