Ավստրալիան նախապատվությունը կտա մեծածախ CBDC-ին
Ավստրալիայի պահուստային բանկը հայտարարել է, որ կենտրոնական բանկի մեծածախ թվային արժույթի վրա աշխատանքն ավելի առաջնային կլինի, քան մանրածախ տարբերակի վրա:
Մեծածախ CBDC-ն թվային թոքեն է, որը թողարկվում է կենտրոնական բանկերի կողմից բանկերի և ֆինանսական հաստատությունների կողմից օգտագործման համար։
Ավստրալիան մի քանի տարի ուսումնասիրում է CBDC-ի օգտագործման տարբերակները: Կենտրոնական բանկը ասել է, որ ի վիճակի չէ պարզել մանրածախ CBDC-ի հանրային օգուտները, քանի որ մանրածախ վճարումների ներկայիս համակարգը քաղաքացիներին լավ է սպասարկում:
Երկիրը պարտավորվում է Ավստրալիայում թվային փողի ապագայի վերաբերյալ կիրառական հետազոտությունների եռամյա ծրագիր իրականացնել: Հաջորդ ամիս Կենտրոնական բանկը կմեկնարկի Project Acacia-ի հանրային փուլը, որը կուսումնասիրի մեծածախ շուկաների բարելավման ուղիները՝ օգտագործելով կենտրոնական բանկի փողերը՝ թոքենիզացիայի և հաշվարկային նոր ենթակառուցվածքների միջոցով, ասվում է զեկույցում:
Ավստրալիայի պահուստային բանկը (RBA) և գանձապետարանը 2025 թվականին կիրականացնեն որոշ հանրային խորհրդակցություններ մանրածախ CBDC-ների վերաբերյալ, իսկ հետազոտություններն ու փորձարկումները կանցկացվեն հետագա տարիներին: 2027 թվականին կթողարկվի RBA-ի և գանձապետարանի մեկ այլ փաստաթուղթ, որը կուսումնասիրի մանրածախ CBDC-ի առավելություններն ու հնարավոր ձևը: