ԱրարատԲանկը՝ Մատենադարանի նոր լաբորատորիայի և սեմինարի հովանավոր
Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանը նշեց երկու կարևոր իրադարձություն ԱրարատԲանկի աջակցությամբ՝ նոր կենսաքիմիական հետազոտությունների լաբորատորիայի բացումը և միջազգային սեմինարի անցկացումը:
Հոկտեմբերի 11-ին Մատենադարանում տեղի ունեցավ ԱրարատԲանկի կողմից ֆինանսավորված կենսաքիմիական հետազոտությունների լաբորատորիայի պաշտոնական բացման արարողությունը: Այս նորագույն հաստատությունը նոր որակական մակարդակի է բարձրացնելու Մատենադարանի ձեռագրերի վերականգնման կարողությունները և էապես նպաստելու է նոր ծրագրերի իրականացմանը: Լաբորատորիան կարևոր դեր է խաղալու աշխարհասփյուռ հոգևոր կենտրոնների ձեռագրական հավաքածուների վերականգնման գործում, ինչը Մատենադարանի առաջնահերթ ծրագրերից մեկն է:
ԱրարատԲանկի աջակցությունը չի սահմանափակվել միայն լաբորատորիայի ֆինանսավորմամբ: Բանկը նաև համաֆինանսավորել է հոկտեմբերի 9-11-ը Մատենադարանում տեղի ունեցած «Հիշողության կերպարանքներ» 13-րդ ամենամյա միջազգային գիտագործնական սեմինարը:
Սեմինարը մեկ հարկի տակ է հավաքել ոլորտի առաջատար փորձագետների, ձեռագրագետների, գիտնականների և վերականգնողների աշխարհի տարբեր անկյուններից՝ ներառյալ Իտալիա, Հունաստան, Լիտվա, Հնդկաստան, Կատար, Ղազախստան, Եթովպիա, Ֆրանսիա, Բելգիա, Մոլդովա և Վրաստան: Մասնակիցները հանդես են եկել թեմատիկ զեկույցներով և անցկացրել վարպետության դասեր Մատենադարանի վերականգնման լաբորատորիայում:
Քառօրյա սեմինարի շրջանակներում քննարկվել են հետևյալ թեմաները.