Հայաստանի արտաքին առևտրաշրջանառությունը 2024թ. հունվար-սեպտեմբերին կազմել է 23.72 մլրդ դոլար. առաջատար գործընկերը Ռուսաստանն է
14/11/2024 13:39
2024թ. հունվար-սեպտեմբերին Հայաստանի արտաքին առևտրաշրջանառությունը կազմել է 23․72 մլրդ դոլար, ինչը 2023թ. համադրելի ցուցանիշը գերազանցում է 10․04 մլրդ դոլարով կամ 73․46%-ով։ Այս մասին փաստում են ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալները։
ՀՀ խոշորագույն առևտրային գործընկերը շարունակում է մնալ Ռուսաստանը, վերոնշյալ ժամանակահատվածում երկու երկրների միջև առևտրաշրջանառությունը կազմել է 9․76 մլրդ դոլար։ 2023թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ 99․23%-ով կամ 4․86 մլրդ դոլարով։
Երկրորդը տեղում ԱՄԷ-ն է՝ 4․6 մլրդ դոլար, աճ՝ 534․23%։ Եռյակը եզրափակում է Չինաստանը՝ 2․08 մլրդ դոլար, աճ՝ 34․69
Չորրորդ հորիզոնականում Իրանն է՝ 520․6 մլն դոլար, աճ՝ 2․66%։ Հինգերորդ տեղում է Գերմանիան է՝ 348․8 մլն դոլար, անկում՝ 29․59%։ Վեցերորդը ԱՄՆ-ն է՝ 323․2 մլն դոլար, անկում՝ 40.99%։ Յոթերորդը Իտալիան է՝ 315․3 մլն դոլար, անկում՝ 0.31%։ Ութերորդ հորիզոնականում Վրաստանն է՝ 241․4 մլն դոլար, աճ՝ 23․98%։ Իններորդն Իրաքն է՝ 155․3 մլն դոլար, աճ՝ 12․78%։ Տասնյակը եզրափակում է Բելառուսը՝ 152․1 մլն դոլար, աճ՝ 5․66%։
Ինչ վերաբերում է երկրների համախմբերին, ապա ԱՊՀ երկրների հետ առևտուրն աճել է 92․31%-ով և կազմել 10․1 մլրդ դոլար, որից ԵԱՏՄ երկրների հետ առևտրաշրջանառությունը կազմել է 9․98 մլրդ դոլար, աճ՝ 94․38%։
ԵՄ երկրների հետ առևտրաշրջանառությունն նվազել է 16․89%-ով և կազմել 1․7 մլրդ դոլար, իսկ այլ երկրների հետ առևտրի ծավալն աճել է 86․83%-ով և կազմել 11․93 մլրդ դոլար։