Վրաստանի ՀՆԱ-ն 2023 թվականին աճել է 11%-ով և կազմել գրեթե 81 մլրդ լարի
Ազգային վիճակագրական ծառայության թարմացված տվյալների համաձայն՝ 2023 թվականին համախառն ներքին արդյունքը (ՀՆԱ) ընթացիկ գներով կազմել է 80,882․8 մլն լարի, ինչը 11%-ով ավելի է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ։
Ըստ Georgiastat-ի՝ 2023 թվականին ՀՆԱ-ի իրական աճը նախորդ տարվա համեմատ կազմել է 7․8%։ ՀՆԱ-ի դեֆլյատորի տոկոսային փոփոխությունը 2023 թվականին որոշվել է 2.9%:
Ծառայության հաշվետվության համաձայն՝ ՀՆԱ-ի կառուցվածքում՝ ըստ արդյունաբերության, ամենամեծ մասնաբաժինը զբաղեցնում է մեծածախ և մանրածախ առևտուրը, մեքենաների և մոտոցիկլետների վերանորոգումը (16.0%), ինչպես նաև անշարժ գույքի հետ կապված գործունեությունը (10.6%)։ Դրան հաջորդում են արտադրությունը (9.6%), շինարարությունը (7.6%), գյուղատնտեսությունը, անտառային տնտեսությունը և ձկնաբուծությունը (6.9%), պետական ​​կառավարումը և պաշտպանությունը, պարտադիր սոցիալական ապահովությունը (6.7%), տրանսպորտը և պահեստավորումը (6.1%), տեղեկատվությունը և կապը (6.0%), ֆինանսական և ապահովագրական գործունեությունը (5.0%):
Ըստ Georgiastat-ի՝ 2023 թվականին, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, աճի մեջ զգալի ներդրում են ունեցել հետևյալ ճյուղերը՝ մեծածախ և մանրածախ առևտուր, մեքենաների և մոտոցիկլետների վերանորոգում (17.8%), տեղեկատվություն և կապ (27.5%), շինարարություն (15.0%), պետական ​​կառավարում և պաշտպանություն, պարտադիր սոցիալական ապահովություն (15.6%), կրթություն (18.0%), տրանսպորտ և պահեստավորում (12.3%)։
Նվազում է գրանցվել հետևյալ ոլորտներում՝ գյուղատնտեսություն, անտառային տնտեսություն և ձկնաբուծություն (3.4%), հանքարդյունաբերություն (19.6%), անշարժ գույքի ոլորտում գործունեություն (2.0%)։