ՎԶԵԲ-ը և ԵՄ-ը խթանում են կապիտալի շուկաների զարգացումը Հայաստանում
Մեկնարկել է Կապիտալի շուկաների աջակցության համատեղ ծրագիրը՝ «Galt & Taggart» և «Ամերիա» ընկերությունների համագործակցությամբ։
• ՎԶԵԲ-ը և ԵՄ-ն ընդլայնում են աջակցությունը հայաստանյան մասնավոր ընկերություններին։
• Կապիտալի շուկաների աջակցության ծրագրի մեկնարկը Հայաստանում:
• Մասնավոր հատվածի համար կապիտալի շուկաների ֆինանսական գործիքների հասանելիության խթանում։
Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) և Եվրոպական միությունը (ԵՄ)՝  «Galt & Taggart» և «Ամերիա» ՓԲԸ-ն իրականացնող գործընկերների հետ համատեղ, մեկնարկում են Հայաստանում կապիտալի շուկաների աջակցության ծրագիրը։ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության հետ համագործակցությամբ իրականացվող այս ծրագրի նպատակն է աջակցել կապիտալի շուկայի գործիքներ, այս թվում՝ պարտատոմսեր և արժեթղթեր թողարկող հայաստանյան ընկերություններին՝ վերջիններիս կարիքներին համապատասխանեցված կարողությունների զարգացման և թողարկման հետ կապված ծախսերի դրամաշնորհային համաֆինանսավորման միջոցով։
Ծրագիրը հիմնված է լինելու Հայաստանի կայուն նորմատիվ-իրավական դաշտի և կապիտալի շուկաների ենթակառուցվածքի վրա, ինչը թույլ կտա էլ ավելի ընդլայնել տեղական ընկերությունների ֆինանսավորման աղբյուրները և կօգնի ներգրավել ֆինանսավորում տեղական և միջազգային ներդրողներից: Սա, ի վերջո, կհանգեցնի տեղական մասնավոր հատվածի դիմակայունության և ճկունության բարձրացման՝ նպաստելով տնտեսական աճին։
Դեկտեմբերի 11-ին Երևանում կայացած ծրագրի մեկնարկային համաժողովին մասնակցեցին ծրագրի հիմնական շահագրգիռ կողմերը, այդ թվում՝ կառավարության պաշտոնյաներ, Կենտրոնական բանկի ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև գործընկեր բանկեր և մասնավոր ընկերություններ, որոնք ծանոթացան ծրագրի մեխանիզմներին, ժամանակացույցին, ինչպես նաև ծրագրի շրջանակներում առաջարկվող ֆինանսական և ոչ ֆինանսական աջակցության միջոցառումներին։
1992 թվականին Հայաստանում իր գործունեությունը սկսելուց ի վեր, ՎԶԵԲ-ը ներդրել է 2 միլիարդ եվրո և իրականացրել 210 ծրագիր երկրի ֆինանսական, կորպորատիվ, ենթակառուցվածքների և էներգետիկ ոլորտներում։ Այդ ներդրումների 92 տոկոսը կատարվել է մասնավոր հատվածում։