Վրաստանի տնտեսության մեջ ուղղակի ներդրումները կրճատվել են
Վրաստանի տնտեսությունում օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների ծավալը շարունակում է նվազել: 2024-ի առաջին ինն ամիսներին երկիրը հավաքել է 966.3 միլիոն դոլարի ներդրում՝ 2023 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ 40%-ով պակաս:
Ներդրումային հոսքին հիմնական հարվածը հասցվել է Նիդեռլանդներից (70%-ով) և ԱՄՆ-ից (50%-ով) ներդրումների կրճատմամբ: Չնայած ընդհանուր անկմանը, Մեծ Բրիտանիան ցույց է տվել ներդրումների աճ 42%-ով՝ մնալով ներդրումների առաջատարը Լոնդոնի ֆոնդային բորսայում Վրաստանի թողարկողների շնորհիվ:
Ամենամեծ ներդրումներն ընթացիկ տարում ուղղվել են ֆինանսական հատվածին՝ 401 միլիոն դոլար (+42%) և էներգետիկային՝ 150 միլիոն դոլար (10%):
Սակայն մյուս առանցքային ոլորտները, ինչպիսիք են վերամշակումը (-50%) և տրանսպորտը (-30%), զգալի անկումներ են գրանցում: Ուժեղ անկում է նկատվել շինարարության (-94%) և հանքարդյունաբերության (-87%) ոլորտներում:
Եթե ​​օտարերկրյա ներդրումների նվազումը շարունակվի, Վրաստանը կարող է բախվել տնտեսական բեռի ավելացմանը: Հավանական է, որ իշխանությունները նոր ուղիներ փնտրեն կապիտալի ներհոսքը խթանելու համար՝ ներառյալ հարկային արտոնությունները և ներդրումային միջավայրի բարելավումը, ինչը կասկածելի է՝ հաշվի առնելով քաղաքական տուրբուլենտությունը:
Մեծ Բրիտանիայի հետ կապերի ամրապնդումը, որը շարունակում է մնալ հիմնական ներդրողը, և եվրոպական այլ երկրների հետ կարող է փոխհատուցել ԱՄՆ-ից և Նիդեռլանդներից ցածր հոսքերը: Սակայն դրա համար Վրաստանի իշխանությունների ակտիվ ջանքերը կպահանջվեն միջազգային գործընկերների վստահությունն ամրապնդելու համար: