Սամվել Կարապետյանը ՀՀ իշխանություններին ողջամտության կոչ է արել. ԵԱՏՄ-ից դուրս մնալը կհանգեցնի ճգնաժամի
Հայ գործարարների ասոցիացիայի և «Տաշիր» ընկերությունների խմբի նախագահ Սամվել Կարապետյանը հայտնել է իր խորին մտահոգությունը Եվրասիական տնտեսական միությունից Հայաստանի հնարավոր դուրս գալու վերաբերյալ քննարկումների կապակցությամբ։
Կարապետյանի խոսքով, գլոբալ տնտեսական և աշխարհաքաղաքական մարտահրավերների ներկայիս պայմաններում Հայաստանի անդամակցությունը ԵԱՏՄ-ին ունի հիմնարար նշանակություն երկրի տնտեսության կայունության ապահովման համար։ Նա ընդգծել է, որ Հայաստանի արտաքին առևտրաշրջանառության զգալի մասը, գրեթե կեսը, իրականացվում է ԵԱՏՄ անդամ երկրների հետ։
Նա նաև նշել է, որ, չնայած Եվրամիության որոշակի «գրավչությանը», ԵԱՏՄ-ին անդամակցությունը ոչ միայն աջակցում է տնտեսական աճին, այլ նաև ապահովում է անվտանգության կարևոր մակարդակ, ինչը ներկայիս անորոշ միջազգային իրավիճակում անգնահատելի է։
Անդրադառնալով ԵԱՏՄ-ի հետ կապերի խզման հնարավոր հետևանքներին, Կարապետյանը նշել է, որ մաքսատուրքերի ներդրումը կարող է խոչընդոտել ԵԱՏՄ երկրներ, այդ թվում՝ Ռուսաստան, ապրանքների արտահանման գործընթացը՝ նվազեցնելով դրանց մրցունակությունը։ Սա իր հերթին կարող է բացասական ազդեցություն ունենալ Հայաստանի ներդրումային միջավայրի վրա, հատկապես հաշվի առնելով, որ Ռուսաստանը հիմնական ներդրողներից է։
Կարապետյանը անդրադարձել է նաև աշխատաշուկայի նշանակությանը՝ շեշտելով, որ ԵԱՏՄ երկրներում աշխատող Հայաստանի քաղաքացիները օգտվում են արտոնյալ պայմաններից։ Միությունից դուրս գալը կարող է զգալիորեն դժվարացնել Ռուսաստանի աշխատաշուկայում հայ աշխատողների պայմանները՝ բացասաբար անդրադառնալով դեպի Հայաստան տրանսֆերտների ծավալների վրա։
Նա ընդգծել է նաև Հայաստանի էներգետիկ անվտանգության կարևորությունը՝ հիշեցնելով, որ էներգետիկ ռեսուրսները համաշխարհային տնտեսության առանցքային բաղադրիչներից են։ Հայաստանի համար, որը 1990-ականներին անցել է էներգետիկ ճգնաժամի միջով, ԵԱՏՄ-ին անդամակցությունն ապահովում է բարենպաստ պայմաններ էներգառեսուրսների, մասնավորապես՝ Ռուսաստանից գազի և նավթամթերքների մատակարարման համար։
Կարապետյանը հույս է հայտնել, որ Հայաստանի իշխանությունները կընդունեն ողջամիտ որոշումներ՝ հաշվի առնելով ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու հնարավոր հետևանքները, որոնք կարող են երկիրը կրկին տանել ճգնաժամի։ Նա շեշտել է, որ այսօրվա պայմաններում Հայաստանի առաջնային խնդիրն է կենտրոնանալ անվտանգության ապահովման վրա՝ տնտեսական կայունության և մրցունակության բարձրացման միջոցով։
«Կարևոր է, որ տնտեսական շահերը գերակա լինեն քաղաքական հավակնություններից։ Վրաստանի օրինակը վկայում է այն մասին, որ քաղաքական որոշումները կարող են բացասաբար անդրադառնալ երկրի կայունության վրա», – եզրափակել է Կարապետյանը։