Ուկրաինան բանկային գաղտնիքի բացահայտման մասին օրինագիծ է մշակում
Ուկրաինայի ֆինանսների նախարարությունը երկրի Ազգային բանկի հետ համատեղ սկսել է աշխատել օրինագծի վրա, որը թույլ կտա բացահայտել բանկային գաղտնիքը: Այս մասին հայտնում է ուկրաինական «Strana» հրատարակությունը՝ հղում անելով կառավարական աղբյուրին:
Նշվում է, որ գաղտնիության բացահայտման ռեժիմը և ձևաչափը, թե ինչ ձևով և ընթացակարգով հարկային և լիազորված այլ մարմինները կկարողանան ստանալ հաշվում դրամական միջոցների շարժի վերաբերյալ տվյալներ, դեռևս պարզ չէ: Միաժամանակ բանկային հանրությունը կարծում է, որ մեծ է հավանականությունը, որ փաստաթուղթն արագ կընդունվի Ռադայի կողմից և կստորագրվի Վլադիմիր Զելենսկու կողմից:
«Մենք տեսնում ենք հստակ ազդանշաններ Ազգային բանկից և իշխանությունների կողմից՝ ընդհանուր առմամբ բնակչության և բիզնեսի միջոցների նկատմամբ վերահսկողության ուժեղացման վերաբերյալ, այդ թվում՝ հարկերի միջոցով բյուջեն լցնելու նպատակներով: Ֆինանսական մոնիթորինգը միայն ավելանում է, ինչի ապացույցն է փետրվարի 1-ից 27 բանկերի և երկու ֆինանսական ընկերությունների կողմից ամսական 50-150 հազար գրիվնայի (1.19 հազար դոլար – 3.56 հազար դոլար) սահմանաչափ մտցնելու մասին համապատասխան հուշագիրը», – ասել է ուկրաինական բանկերից մեկի ներկայացուցիչը:
Նրա խոսքով, հուշագիրը կստորագրեն բոլոր խոշոր բանկերը և բազմաթիվ ֆինանսական ընկերությունները, «քանի որ կարգավորիչը ճնշում է գործադրում նրանց վրա»:
«Ժողովրդի փողերը ավելի ու ավելի մանրակրկիտ վերահսկվելու են, և երբ հարկային մարմինները ներգրավվեն և մուտք ունենան բանկային հաշիվներում դրամական միջոցների շարժի մասին տեղեկություններում, քաղաքացիները ստիպված կլինեն ավելի շատ արդարանալ և բացատրել հաշվի ամեն մի լումայի ձեռքբերման եղանակն ու շարժը»: