Ռուսաստանի Բանկ. Թվային ռուբլու լայնածավալ ներդրումը կսկսվի նախատեսվածից ուշ
Թվային ռուբլու լայնածավալ ներդրումը կսկսվի նախատեսվածից ուշ: Այս առիթով նոր ժամկետներ կհայտարարվեն: Այս մասին հայտնել է ՌԴ Կենտրոնական բանկի նախագահ Էլվիրա Նաբիուլինան։
Թվային ռուբլին ռուսական ազգային արժույթի երրորդ ձևն է, որը Ռուսաստանի բանկը նախատեսում է թողարկել՝ ի լրումն առկա փողերի (կանխիկ և անկանխիկ): Կենտրոնական բանկը իրական թվային ռուբլով պիլոտային ծրագիր է իրականացնում 2023 թվականի օգոստոսի 15-ից։ Փորձնական մասնակիցների թիվը աստիճանաբար ընդլայնվում է՝ ներառելով ինչպես ֆիզիկական, այնպես էլ իրավաբանական անձանց: Սպասվում էր, որ թվային ռուբլու լայն շրջանառության մեջ մտցնելը փուլ առ փուլ կսկսվի 2025 թվականի հուլիսի 1-ից։
«Մեր մտադրությունն է անցնել թվային ռուբլու զանգվածային ներդրմանը մի փոքր ավելի ուշ, քան ի սկզբանե նախատեսված էր, մասնավորապես այն բանից հետո, երբ մենք փորձնականում մշակեցինք բոլոր մանրամասները և խորհրդատվություններ անցկացրինք բանկերի հետ՝ տնտեսական մոդելի վերաբերյալ, որն առավել գրավիչ է իրենց հաճախորդների, բիզնեսի, մարդկանց համար», – ասել է Նաբիուլինան բանկերի հետ Կենտրոնական բանկի ղեկավարության տարեկան հանդիպմանը:;
Զանգվածային գործարկման նոր ամսաթիվը կնշվի ավելի ուշ: ԿԲ ղեկավարի խոսքով, նախագիծը շարունակական է, փորձնական փուլը հաջող է ընթանում: Դրան մասնակցում են 15 բանկ, 1700 քաղաքացի և մոտ 30 ընկերություն։
Ռուսաստանի Բանկը ցանկանում էր պարտավորեցնել խոշոր բանկերին 2025 թվականի հուլիսի 1-ից հաճախորդներին թվային ռուբլով գործարքներ իրականացնելու հնարավորություն ընձեռել։ Ունիվերսալ լիցենզիա ունեցող բանկերին ավելի շատ ժամանակ է տրված համակարգերը վերջնական տեսքի բերելու համար՝ մինչև 2026 թվականի հուլիսի 1-ը, իսկ այլ վարկային կազմակերպություններին՝ մինչև 2027 թվականի հուլիսի 1-ը։ Այս պահանջները տեղ են գտել օրինագծում (թիվ 811008-8), որը շուկայում ներմուծում է նաև վճարման QR կոդը, որի օպերատորը լինելու է Ազգային վճարային քարտերի համակարգը։
Ֆինանսական տեխնոլոգիաների ոլորտի հրապարակումներն իրականացվում են Ինեկոբանկի աջակցությամբ։