Գյումրին՝ սուպերիրադարձային քաղաք. Ռուբեն Մխիթարյանի տեսլականը
Մարտի 30-ին Գյումրիում ավագանու արտահերթ ընտրություններն են: Ի թիվս այլ թեկնածուների Գյումրու քաղաքապետի պաշտոնում առաջադրվել է հաջողված նախագծերի պրոդյուսերական հարուստ փորձով Ռուբեն Մխիթարյանը: Քաղաքի մարտահրավերներին ու կարիքներին ծանոթ գյումրեցին պատրաստ է իր կազմակերպչական ու խնդիրների լուծման հմտությունները ներդնել՝ հանուն Գյումրու զարգացման:
«Գյումրեցին պետք է իրեն զգա զարգացող, լավ, հարմար, հյուրընկալ քաղաքի բնակիչ, որն ամեն օր տեսնում է իր քաղաքում նոր մարդկանց, որոնք իրենց հետ բերում են բարեկեցություն՝ գումարի տեսքով: Բարեկեցություն ասելով ի նկատի ունեմ այն իմպուլսները, որ քաղաքում գեներացվող գումարը բնակչին մղի հավելյալ արդյունք ստեղծելու: Այլ հարց է, որ կարողանում ես այդ փողը բերել քաղաք, այլ հարց է, երբ դա ստեղծում է նոր արժեք»:
Ռուբեն Մխիթարյանի թիմը մտածել է Հայաստանի այլ համայնքներից ու արտերկրից մարդկանց Գյումրի բերող առնվազն 10 ընթացիկ իրադարձություն: Նա վստահեցնում է, որ դրանց հաստատ կուզեն ընտանիքներով մասնակցել: Այդ միջոցառումները նախատեսված են ոչ թե մեկ, այլ 3 առնվազն օրով: Ստացվում է, որ տարվա ընթացքում 30 օրվա կտրվածքով հյուրանոցները հաստատ իմանալու են, որ հյուրերի պակաս չեն ունենալու: Եվ սա դեռ չհաշված հարակից օգուտները: Վարդավառի «առաջնությունից» մինչև ֆայտոնների «մրցավազք».
«Գյումրին պետք է դառնա սուպերիրադարձային քաղաք, որ վաղն ով էլ լինի քաղաքապետ, դա մնա քաղաքին: Այսինքն, մենք ստեղծում ենք ավանդույթներ, նվիրում մեր քաղաքին ու որևէ փուլում տրամաբանորեն հեռանալով համայնքապետարանից, դա մնում է քաղաքին»:
Ռուբեն Մխիթարյանը նկատել է՝ Գյումրիում բիզնես դնել կարևոր է, բայց բավարար չէ, պետք է համայնքապետարանը հոգ տանի բիզնես միջավայրի և էկոհամակարգի մասին:
«Մենք ստեղծելու ենք տեղական տուրքերի ու հարկերի ճկուն համակարգ՝ շատ հավանական է, որ տանք արտոնություններ: Հետաքրքիր ծրագրերի համար գտնելու ենք դրամաշնորհներ: Այն ծրագրերը, որոնք համայնքին հետաքրքիր են լինելու, կարող ենք նաև որպես գործընկեր հանդես գալ»:
Բիզնեսը՝ բիզնես, մշակութը՝ մշակույթ, ժամանցը՝ ժամանց, բայց խոսքը մի քաղաքի մասին է, որտեղ քիչ չեն սոցիալական խնդիրները: Գյումրին մինչ օրս չի ձերբազատվել տնակներից:
«Մենք մեր առաքելությունն ենք համարում վերացնել տնակները մինչև ավերիչ երկրաշարժի 40-րդ տարելիցը: Գյումրիում տնակում ապրող ընտանիքներ չպիտի լինեն: Մի անգամ պետք է բոլորս միանանք ու 2.5-3 տարվա ընթացքում այդ հարցը լուծենք: Անձամբ եմ գնալու, հանդիպելու դոնորների հետ՝ խնդրելու, բացատրելու, համոզելու, որ մինչև 40-րդ տարելիցը այս հարցը լուծենք: Խնդիր ունենք նաև բնակֆոնդի մաշվածության, արդիականացման հետ կապված, քաղաքին Գյումրուն հարիր տեսք տալու հետ կապված»:
Քաղաքի լուսավորությունը, աղբահանությունը, շինարարությունը, ներդրումները, աշխատատեղերը, համաչափ զարգացումը, մշակույթը, ժամանցը, սպորտը, … Ռուբեն Մխիթարյանը շեշտում է՝ այս ամենը մարդու համար է ու մարդու մասին, հետևաբար քաղաքի զարգացման իր ծրագրի հիմքում մարդակենտրոնությունն ու մարդասիրությունն է:
Գյումրին մարդկանց համար հարմար ու սիրելի, մեծամասշտաբ իրադարձությունների համար հարմար ու հյուրընկալ միջազգային քաղաք դարձնելու տեսլական ունեցող Ռուբեն Մխիթարյանը նաև կարևորում է ներքաղաքային համերաշխությունն ու հոգատարությունը: Այսպիսի շեշտադրումներով Գյումրու ավագանու արտահերթ ընտրություններում Գյումրու քաղաքացիներն 9-րդ քվեաթերթիկով կարող են իրենց քվեն տալ Ռուբեն Մխիթարյանի թիմին: