OpenAI-ը մոտ է SoftBank Group-ի մասնակցությամբ 40 միլիարդ դոլար արժողությամբ ներդրումային փուլի փակմանը
OpenAI-ը մոտ է 40 միլիարդ դոլար արժողությամբ ներդրումային փուլի փակմանը, որի հիմնական մասնակիցը SoftBank Group Corp.-ն է:
Bloomberg-ի զրուցակիցները նշում են, որ ներդրումային փուլին կարող են մասնակցել նաև Magnetar Capital-ը, Coatue Management-ը, Founders Fund-ը և Altimeter Capital Management-ը: Նրանց տվյալներով՝ Magnetar Capital հեջ-ֆոնդը նախատեսում է մինչև 1 միլիարդ դոլար ներդնել OpenAI-ում։
Ներդրումային փուլն ամենամեծը կլինի ընկերության համար: OpenAI-ը կարող է գնահատվել 300 միլիարդ դոլար, ինչը գրեթե կրկնապատիկն է անցյալ տարվա հոկտեմբերի 157 միլիարդ դոլարից:
Առաջին փուլում SoftBank-ը 7.5 միլիարդ դոլար կներդնի OpenAI-ում, իսկ մյուս ներդրողները՝ 2.5 միլիարդ դոլար: Երկրորդ փուլում OpenAI-ը տարեվերջին կստանա 30 միլիարդ դոլարի ֆինանսավորում, որից 22.5 միլիարդ դոլարը՝ SoftBank-ից և 7.5 միլիարդ դոլար՝ այլ ներդրողներից:
OpenAI-ի եկամուտը 2024-ին կազմել է 3.7 միլիարդ դոլար: Ընկերությունը ակնկալում է այս տարի ավելի քան եռապատկել՝ հասնելով 12.7 միլիարդ դոլարի: OpenAI-ը կանխատեսում է, որ իր եկամուտը 2029 թվականին կգերազանցի 125 միլիարդ դոլարը: