Ավտոմեքենաների ներկրման ԱՄՆ մաքսատուրքերը խախտում են ազատ առևտրի պայմանները
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի կողմից ավտոմեքենաների համար 25% մաքսատուրքերի սահմանումը հակասում է ԱՄՆ-Մեքսիկա-Կանադա Առևտրային համաձայնագրին և ԱՄՆ-Հարավային Կորեա ազատ առևտրի համաձայնագրին: Այս մասին հայտնում է Reuters-ը:
Մարտի 26-ին Թրամփը հայտարարեց, որ Միացյալ Նահանգները ներմուծման մաքսատուրքեր կսահմանի 25%-ի չափով երկրից դուրս արտադրվող բոլոր մեքենաների համար։
Ինչպես պարզաբանել է Reuters-ը, սակագները վերաբերում են հիմնական ավտոմոբիլային մասերին, այդ թվում՝ շարժիչներին, փոխանցման տուփերին, ուժային համակարգի բաղադրիչներին և էլեկտրոնիկայի: Ավտոպահեստամասերի մաքսատուրքերը կարող են ուժի մեջ մտնել մեկ ամիս անց, բայց ոչ ուշ, քան մայիսի 3-ը, երբ կհրապարակվի համապատասխան ծանուցումը։
Հիշեցնենք՝ մարտի 4-ին ԱՄՆ վարչակազմը 25% մաքսատուրքեր սահմանեց Կանադայից և Մեքսիկայից գրեթե բոլոր ներմուծումների վրա և Չինաստանից ապրանքների մաքսատուրքերը 10%-ից բարձրացրեց 20%-ի։ Մարտի 6-ին Թրամփը գործադիր հրամաններ է ստորագրել, որով մինչև ապրիլի 2-ը հետաձգվել է Կանադայից և Մեքսիկայից ապրանքների ներմուծման 25% մաքսատուրքերի սահմանումը, որոնք ընդգրկված են եռակողմ առևտրային համաձայնագրով։
Ավտոաշարհի նորությունները հրապարակվում են ՌԵԳՈ ԻՆՇՈՒՐԱՆՍ ապահովագրական ընկերության աջակցությամբ, որը ներկայացնում է Կասկո ապահովագրություն՝ սկսած 40,000 դրամից։