Վարսերում կբացվի երրորդ «Հարեհաս» կրթական կենտրոնը
Հոկտեմբերի 10-ին Վարսեր գյուղում կբացվի «Հարեհաս» սոցիալ-կրթական ծրագրի երրորդ կենտրոնը։ Բացման արարողությանը ներկա կգտնվեն համայնքի անդամները, գործընկերներն ու գյուղական համայնքների զարգացմամբ հետաքրքրված անձինք։
«Հարեհաս»-ը «Դէկավվա» հիմնադրամի վեցամյա սոցիալ-կրթական ծրագիր է, որի նպատակն է զարգացնել Հայաստանի գյուղական համայնքները՝ ապահովելով կրթություն, հմտությունների զարգացում և ձեռնարկատիրության խթանում։
Ծրագրի առաքելությունն է ստեղծել ինքնաբավ, նախաձեռնող և համագործակցող համայնքներ, իսկ տեսիլը՝ զարգացնել Հայաստանը՝ գյուղական կյանքին բերելով նոր հնարավորություններ։
«Մենք արդեն ունենք 2 գործող կենտրոն Զովաբեր և Գեղամավան գյուղերում, որտեղ 56 կին է կրթվում։ Ծրագրի շրջանակում ստեղծվել է 8 հաջող բիզնես-նախագիծ՝ խելացի ֆերմա, կարի արտադրամաս, «Ջուվենտա» գեղեցկության սրահ, «Կամք» մանկական զարգացման կենտրոն, «M&M» դիզայներական սրահ, «Արփիֆարմ» դեղատուն, «Հակոբյան» ատամնատեխնիկական լաբորատորիա և «Վերելք» մանկապատանեկան զարգացման կենտրոն։ Կազմակերպել ենք 3 ֆիլմի ցուցադրություն և 10 կրթական հանդիպում «10:30 ակումբ»-ի հետ, իսկ Գեղարքունիքի մարզպետարանի հետ փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրումը կարևոր քայլ է «Հարեհաս» ծրագրի իրականացման ուղղությամբ։ Լիահույս ենք, որ այս գործընկերությունը կնպաստի մարզի գյուղական համայնքների զարգացմանը և կանանց տնտեսական հզորացմանը», – նշել է «Դէկավվա» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Ադրիանա Մարությանը։
Ծրագիրը կկիրառվի 5 մարզում՝ Գեղարքունիքի, Շիրակի և Սյունիքի մարզերում 10-ական գյուղ, Տավուշի և Վայոց Ձորի մարզերում 5-ական գյուղ:
6 տարվա ընթացքում ծրագրում նախատեսում է ներգրավել 40-ից ավելի գյուղ, վերապատրաստել ավելի քան 3000 կանանց և ընտանիքների, ստեղծել ավելի քան 176 տեղական բիզնես նախագծեր, հիմնել ավելի քան 40 կրթական կենտրոններ և ապահովել ավելի քան 400 նոր աշխատատեղեր:
Ծրագրի կայուն տարածման նպատակով ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագրեր  Գեղարքունիքի մարզպետարանի և Սևանի համայնքապետարանի հետ։