Դոլարայնացման մակարդակը ՀՀ-ում. 2025թ. օգոստոս
ՀՀ Կենտրոնական բանկի հրապարակած տվյալների համաձայն 2025թ. օգոստոս ամսվա դրությամբ ՀՀ ռեզիդենտների արտարժութային ավանդների և փոխառությունների հարաբերակցությունը Փողի զանգվածին (D1) կազմել է 29.4%, որը 2024թ.-ի համադրելի ցուցանիշի համեմատ նվազել է 11 տոկոսային կետով։
Ռեզիդենտների արտարժութային ավանդների և փոխառությունների հարաբերակցությունը ռեզիդենտների ընդհանուր ավանդներին և փոխառություններին (D2) ևս նվազել է 11 տոկոսային կետով և կազմել՝ 34.5%:
Մեր երկրի ռեզիդենտ ֆիզիկական անձանց արտարժույթով ցպահանջ ավանդների և փոխառությունների կշիռը ռեզիդենտ ֆիզիկական անձանց ընդհանուր ցպահանջ ավանդներում և փոխառություններում (D3) կազմել է 40.7%, որն 2024 թվականի փետրվարի համեմատ նվազել է 14.8 տոկոսային կետով։
Ռեզիդենտ ֆիզիկական անձանց արտարժույթով ժամկետային ավանդների և փոխառությունների կշիռը ռեզիդենտ ֆիզիկական անձանց ընդհանուր ժամկետային ավանդներում և փոխառություններում (D4) կազմել է 41.6%, որը նույնպես 4.1 տոկոսային կետով ցածր է 2024 թվականի համադրելի ժամանակահատվածի համեմատ։
Ինչ վերաբերում է ռեզիդենտներին արտարժույթով տրամադրված վարկերի հարաբերակցությանն ընդհանուր վարկերին (D5), ապա այն աճել է 0.3 տոկոսային կետով, կազմելով՝ 31.4%: