2025թ.-ի օգոստոսի վերջի դրությամբ ՀՀ պետական պարտքը 14․13 մլրդ դոլար է (+1,763․1 մլն դոլար)
15/10/2025 16:50
ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն 2025թ.-ի օգոստոսի 31-ի դրությամբ ՀՀ պետական պարտքը կազմել է 5,405,138.5 մլն դրամ: 2024թ.-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ պետական պարտքն աճել է 574,752․5 մլն դրամով կամ 11․9%-ով։
Մասնավորապես, արտաքին պարտքն աճել է 193,416․7 մլն դրամով կամ 7․9%-ով և կազմել 2,634,698.6 մլն դրամ, որից ՀՀ կառավարության պարտքը՝ 2,434,901.7 մլն դրամ է, իսկ Կենտրոնական բանկի պարտքը՝ 199,796.9 մլն դրամ:
Ինչ վերաբերում է ներքին պարտքին, ապա այն աճել է 16%-ով կամ 381,335․9 մլն դրամով և կազմել 2,770,440.0 մլն դրամ, որից ռեզիդենտների կողմից ձեռք բերված պետական գանձապետական պարտատոմսեր՝ 2,541,320.1 մլն դրամ, ռեզիդենտների կողմից ձեռք բերված արտարժութային պետական պարտատոմսեր՝ 204,930.3 և ներքին երաշխիքներ՝ 24,189.6 մլն դրամ:
Եթե պետական պարտքը ներկայացնենք ԱՄՆ դոլարով՝ հաշվի առնելով դոլարի 2025թ.-ի օգոստոսի 31-ի 382.52 դրամ փոխարժեքը, ապա 2025թ.-ի օգոստոսի 31-ին ՀՀ պետական պարտքը կազմել է 14․13 մլրդ ԱՄՆ դոլար: Այդ թվում՝ արտաքին պարտքը կազմել է 6․89 մլրդ ԱՄՆ դոլար, իսկ ներքին պարտքը՝ 7․24 մլրդ ԱՄՆ դոլար։ 2024թ.-ի օգոստոսի վերջի 12․46 մլրդ դոլար ցուցանիշի համեմատ պետական պարտքն աճել է 13․4%-ով կամ 1,665․8 մլն դոլարով։