Բելառուսի ՀՆԱ-ն 2025 թվականին հասել է պատմական առավելագույնին
Բելառուսի ՀՆԱ-ն 2025 թվականին հասել է պատմական առավելագույնին՝ մոտավորապես 88.6 միլիարդ դոլարի։ Այս մասին հայտնել է էկոնոմիկայի նախարար Յուրի Չեբոտարի, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Չնայած համաշխարհային անկայունությանը և բոլոր մարտահրավերներին՝ կորոնավիրուսի համավարակին, աննախադեպ պատժամիջոցների ճնշմանը և մատակարարման շղթաների խափանմանը, մենք հինգ տարվա շրջանն ավարտում ենք լավ արդյունքներով։ Հիմնական արդյունքը տնտեսական աճն է, քաղաքացիների բարեկեցության բարելավումը և կյանքի որակի բարելավումը», – ասել է Չեբոտարը «Բելառուսի տնտեսություն» ամսագրին տված հարցազրույցում։
Նախարարի խոսքով՝ ապրանքների և ծառայությունների արտահանումը նույնպես աճել է՝ հինգ տարվա ընթացքում գնահատվում է 35%։ 2026 թվականին սպասվում է ռեկորդային արտահանման ծավալ՝ ավելի քան 50 միլիարդ դոլար։ Ներդրումային ցիկլը մեկնարկել է. հիմնական կապիտալում ներդրումները երրորդ տարին անընդմեջ գալիս են ՀՆԱ-ի աճից շատ ավելի բարձր տեմպերով։
«Տնտեսության կայուն ցուցանիշները հնարավորություն են տվել բնակչության իրական տնօրինվող եկամտի դրական միտում գրանցել՝ 23.4%-ով աճելով նախատեսված 20.2%-ի դիմաց։ Դրան նպաստել է նաև գնաճի խիստ վերահսկողությունը», – շարունակել է Չեբոտարը։ Նա նշել է, որ պետության տնտեսական ներուժը ամրապնդվում է։ Արդյունաբերական արտադրանքը և աշխատանքի արտադրողականությունը ՀՆԱ-ի նկատմամբ նույնպես աճում են արագացված տեմպերով՝ հինգ տարվա ընթացքում գնահատվելով համապատասխանաբար 15.2% և 13.7%։