Մարտի 1-ից օրենքով էականորեն կսահմանափակվի օտարերկրացիների աշխատանքային գործունեությունը Վրաստանում
«Մարտի 1-ից Վրաստանում օտարերկրացիների աշխատանքային գործունեությունը օրենքով էականորեն կսահմանափակվի, ինչը մեզ հնարավորություն կտա պատշաճ կերպով պաշտպանել ինչպես երկրի տնտեսության, այնպես էլ մեր քաղաքացիների շահերը», – այս մասին հայտարարել է Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն։
Վարչապետի խոսքով՝ կառավարությունն ամբողջությամբ իր վրա է վերցնում օրենքի արդյունավետ կիրառման պատասխանատվությունը։
«2017 թվականին մեր կառավարությունը փոփոխություն մտցրեց Վրաստանի Սահմանադրությունում, որով արգելվեց գյուղատնտեսական նշանակության հողերի օտարումը օտարերկրացիներին։ Վրաստանի ազգային և կրոնական ինքնության պաշտպանությունն ու պահպանումը մեր կարևորագույն ազգային խնդիրներից մեկն է, որի լուծման համար Վրաստանի կառավարությունը կանի հնարավոր ամեն ինչ», – հայտարարել է Իրակլի Կոբախիձեն։
Նրա խոսքով՝ կառավարությունն ամրապնդում է ՆԳՆ միգրացիայի դեպարտամենտը, և մարտի 1-ից Վրաստանում օտարերկրացիների աշխատանքային գործունեությունը զգալիորեն կսահմանափակվի։
«Առաջին հերթին մենք ուժեղացնում ենք Ներքին գործերի նախարարության միգրացիայի դեպարտամենտը, որը վերջին մեկ տարվա ընթացքում արտաքսել է ավելի շատ անօրինական միգրանտների, քան նախորդ 10 տարիների ընթացքում միասին վերցրած։ Դեպարտամենտի ամրապնդումը մեզ հնարավորություն կտա մի քանի տարվա ընթացքում ամբողջությամբ ազատել երկիրը անօրինական միգրանտներից, որոնց թիվը ներկայումս գերազանցում է 20 հազարը։ Բացի այդ, ինչպես հանրությանը հայտնի է, մարտի 1-ից օրենքով էականորեն սահմանափակվում է օտարերկրացիների աշխատանքային գործունեությունը Վրաստանում, ինչը մեզ հնարավորություն կտա պատշաճ կերպով պաշտպանել ինչպես երկրի տնտեսության, այնպես էլ մեր քաղաքացիների շահերը։ Կառավարությունն ամբողջությամբ իր վրա է վերցնում օրենքի արդյունավետ կիրառման պատասխանատվությունը», – հայտարարել է կառավարության ղեկավարը։