Այս տարվա առաջին եռամսյակում Հայաստան ավտոմեքենաների ներմուծման ծավալներն աճել են 41%-ով
Պետական եկամուտների կոմիտեի մաքսային ծառայության կողմից հրապարակված տվյալների համաձայն 2014թ.-ի առաջին եռամսյակում Հայաստան է ներմուծվել 11 780 ավտոմեքենա, ինչի հետևանքով մաքսային մարմինների կողմից գանձվել է 12 106 միլիոն դրամ: 2013թ.-ի հունվար-մարտ ամիսների տվյալների համեմատ ավտոմեքենաների ներմուծման ծավալներն աճել են 42%-ով, իսկ մաքսազերծման նպատակով գանձված գումարների ծավալն` 41%-ով:
Միևնույն ժամանակ Հայաստան է ներմուծվել 198 ռուսական ավտոմեքենա, անցյալ տարվա առաջին եռամսյակի համեմատ ռուսական ավտոմեքենաների ներմուծման ծավալները նվազել են 21%-ով:
Հիշեցնենք, որ 2013թ.-ին Հայաստան էր ներմուծվել 41 102 մեքենա, ցուցանիշ, որը գրեթե հավասար է նախաճգնաժամային 2008թ.-ի ցուցանիշին` 41 910 մեքենա: 2009թ.-ին, համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի պատճառով, Հայաստան ներմուծված մեքենաների թիվը կտրուկ նվազել էր` 17 269 մեքենա: 2009-2013 թվականների ընթացքում ավտոմեքենաների ներմուծման ծավալներն անընդմեջ աճել են:
Նշենք նաև, որ 2014թ.-ի առաջին եռամսյակում ներմուծված 11 780 ավտոմեքենայից 7 416-ն ունեն մինչև 5000 ԱՄՆ դոլար մաքսային արժեք, 2 728` 5-10 հազար ԱՄՆ դոլար, 661` 10-15 հազար ԱՄՆ դոլար, 651` 15-30 հազար ԱՄՆ դոլար և 324` 30 հազար ԱՄՆ դոլարից ավել:
Ինչպես նշեցինք, ավտոմեքեների ներկրման ծավալներն արդեն հասել են նախաճգնաժամայինին, սակայն 2008թ.-ի և 2013 – 2014թթ-ի ցուցանիշների հիմնական տարբերությունն այն է, որ 2008թ.-ին ներկրվում էին ավելի թանկ ավտոմեքենաների` մեծամասամբ 5-10 հազար ԱՄՆ դոլար մաքսային արժեքով, իսկ այժմ գերակշռում են մինչև 5 հազար ԱՄՆ դոլար արժողությամբ մեքենաները: