Ազգային ժողովում շարունակվել է «Բյուջե 2013»-ի կատարման տարեկան հաշվետվության քննարկումը
Հունիսի 11-ին խորհրդարանը շարունակեց քառօրյա նիստերի աշխատանքը: ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանը երկրորդ ընթերցմամբ ներկայացրեց «Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված օրինագծերի փաթեթի վերջնական տարբերակը: Կազմակերպված քվեարկության արդյունքում փաթեթն ընդունվեց:
Այնուհետեւ ԱԺ պատգամավորները շարունակեցին ՀՀ 2013 թ. պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվության քննարկումը:
Հարակից զեկուցմամբ հանդես եկավ ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը: Խոսելով բյուջեի կատարողականից? պարոն Նահապետյանը նշեց, որ հաշվետու ժամանակաշրջանում պաշտպանության բնագավառի ծախսերը եղել են օրինական եւ հիմնավոր: Հանձնաժողովի նախագահը գոհունակությամբ արձանագրեց, որ ՀՀ պաշտպանության նախարարը մանրամասն ներկայացրել է պաշտպանության ոլորտում իրականացվող քաղաքականությունը, եւ այդ առումով հանձնաժողովը ստացել է բոլոր հարցադրումների պատասխանները:
Հաշվետվության վերաբերյալ ելույթ ունեցան ԱԺ պատգամավորները, ինչպես նաեւ իրենց տեսակետներն արտահայտեցին ԱԺ խմբակցությունների ներկայացուցիչները:
«Ժառանգություն» խմբակցության տեսակետը ներկայացրեց Ռուբիկ Հակոբյանը: Կարեւորելով կոռուպցիայի դեմ պայքարը՝ խմբակցության ղեկավարը նշեց, որ ստվերային տնտեսությունը հարկային դաշտ բերելը կնպաստի արտագաղթի եւ գործազրկության նվազեցմանը: Պարոն Հակոբյանը տեղեկացրեց, որ խմբակցությունը դեմ է քվեարկելու բյուջեի կատարողականին:
ՀՅԴ խմբակցության անդամ Արծվիկ Մինասյանը հիշեցրեց, որ խմբակցությունը դեմ է քվեարկել 2013 թ.-ի բյուջեի նախագծին այն հիմնավորմամբ, որ այն չէր կարող հաղթահարել երկրի առջեւ ծառացած հիմնական մարտահրավերները: Ըստ խմբակցության ներկայացուցչի՝ 2013 թ.ի բյուջեի կատարողականը վերահաստատում է, որ իրենց մոտեցումները ճիշտ են եղել:
«Հայ ազգային կոնգրես» խմբակցության տեսակետը ներկայացրեց Լեւոն Զուրաբյանը: Խմբակցության ղեկավարը նշեց, որ ներկայացված տվյալներից պարզ է դառնում, որ տնտեսական աճ չի գրանցվել, չի կատարվել բյուջեով նախատեսված արտահանման աճի ցուցանիշը:
ՀՀԿ խմբակցության տեսակետը ներկայացրեց Գագիկ Մելիքյանը: Ըստ խմբակցության քարտուղարի՝ հաշվետու տարում թեեւ տնտեսական աճի տեմպերը դանդաղել են, բայց աճը, այդուհանդերձ, շարունակվել է: Նշվեց, որ տնտեսական աճի դանդաղեցման պատճառ են դարձել հարեւան երկրներում, հետեւաբար նաեւ ՀՀ-ում գազի ու էլեկտրաէներգիայի թանկացումը: Պարոն Մելիքյանը վստահեցրեց, որ նոր կառավարությունը կբարելավի բնակչության սոցիալ-տնտեսական իրավիճակը եւ նշեց, որ ՀՀԿ-ն կողմ է քվեարկելու բյուջեի կատարողականին:
Ամփոփելով բյուջեի կատարման տարեկան քննարկումը՝ ՀՀ ֆինանսների նախարար Գագիկ Խաչատրյանը նշեց, որ 2013 թվականին հիմնականում վարչարարության բարելավման շնորհիվ հնարավոր է եղել ապահովել պետական բյուջեի եկամուտների՝ մասնավորապես հարկային եկամուտների ամբողջական կատարումը, ինչի արդյունքում ՀՀ կառավարության գործունեության ծրագրով նախատեսված տոկոսային աճի փոխարեն բարելավել է հարկեր-ՀՆԱ հարաբերակցությունը՝ նախորդ տարվա համեմատությամբ ապահովելով 1.5 տոկոս աճ: Ըստ Գագիկ Խաչատրյանի՝ բյուջետային ծախսերի կատարման գործընթացը տարեցտարի բարելավվել է, բարձրացել է դրա թափանցիկության աստիճանը:
Հարցի քննարկումը կշարունակվի հունիսի 12-ի ԱԺ նիստում: