Սա «Կայուն էներգիա բոլորի համար» նախաձեռնության ներքո կազմակերպվող երեք միջոցառումներից մեկն է, որն անցկացվում է 2011թ-ից սկսած՝ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Բան Կի Մունի կողմից: Այն հետապնդում է երեք հիմնական նպատակ, որոնց պետք է հասնել մինչև 2030թ.-ը: Այդ նպատակներն են`
ա)        երաշխավորել ժամանակակից էներգետիկ ծառայությունների համատարած հասանելիությունը,
բ)         կրկնապատկել էներգաարդյունավետության զարգացման տարեկան տեմպերը ողջ աշխարհում,
գ)         կրկնապատկել վերականգվող էներգիայի կիրառման մասնաբաժինը` էներգիայի բոլոր տեսակի աղբյուների ամբողջության մեջ:
Այս համատեղ նախաձեռնության համար կօգտագործվեն ԱԶԲ-ի, ՄԱԿ-ի, ինչպես նաև Ասիայի և Խաղաղօվկիանոսյան երկրների տնտեսական և սոցիակական հանձնաժողովի  էներգետիկ ծրագրերի առկա կառույցները՝ տարածաշրջանի երկրներին աջակցելու մաքուր էներգիայի ոլորտի զարգացման համար արագ գնահատում իրականացնել, քաղաքականության մշակման արդյունավետ երկխոսություն ծավալել, ինչպես նաև համախմբել երկկողմանի և գլոբալ ֆոնդերի միջոցները և խթանել ներդրումները:
Էներգիայի  պահանջարկը Ասիայում կտրուկ աճում է, քանի որ արագ ընդլայնվում են նաև տարածաշրջանի տնտեսությունները, իսկ բնակչության մեծամասնությունը դառնում է քաղաքաբնակ, ինչը ևս մեծացնում է էներգիայի սպառման ընդհանուր ծավալը: 2035թ-ի դրությամբ Ասիայի զարգացող երկրներում էներգիայի սպառման ծավալը կկազմի համաշխարհային բնական էներգետիկ պաշարների սպառման ծավալի 56%-ը՝ աճելով 2010թ-ի 34%-ի համեմատ: Շրջակա միջավայրը պահպանելու համար հարկավոր կլինի մեծացող պահանջարկը բավարարել վերականգնվող էներգառեսուրսների և էներգախնայողության լայն կիրառման միջոցով:
Միջազգային էներգետիկ գործակալության գնահատմամբ՝ մինչև 2030թ. Ասիայում ու Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում էներգիայի համապարփակ հասանելիության համար անհրաժեշտ կլինի ավելի քան 200 միլիարդ դոլլարի ներդրում կատարել:
Ասիայի 9-րդ էներգետիկ ֆորումը տեղի է ունենում Մանիլայում գտնվող ԱԶԲ-ի գլխամասային գրասենյակում՝ ս.թ. հունիսի 16-ից 20-ը: Կայուն էներգիայի  զարգացումը տարածաշրջանում քննարկելու համար նախատեսվում է ներգրավել մոտ 1000 մասնակցի, որոնց  թվում քաղաքականություն իրականացնող և նախագծեր մշակող մասնագետների, ներդրողների և տեխնիկական փորձագետների: Քննարկումներն անցկացվում են բարձր մակարդակով՝ Բութանի, Ճապոնիայի, Մալդիվների, Ֆիլիպինների, և Տաջիկստանի էներգետիկայի նախարարների մասնակցությամբ, և անդրադառնում են երեք հիմնախնդրի՝ էներգառեսուրսների մատչելիությանը, կայունությանը և էներգետիկ անվտանգությանը:
Ֆորումին նախորդած հանդիպումների ժամանակ ԱԶԲ-ն փոխըմբռման հուշագիր է ստորագրել Աբու Դաբիում տեղակայված Վերականգնվող էներգիայի միջազգային գործակալության հետ՝ պայմանավորվելով մաքուր և վերականգվող էներգիայի հիմնախնդրի լուծման մասին գիտելիքներ փոխանակել:
Էներգիա հասանելիությունը, վերականգվող էներգիայի զարգացումն ու էներգաարդյունավետությունը ԱԶԲ-ի առաջնահերթություններից են: 2013թ-ին ԱԶԲ-ն 2.3 միլիարդ դոլար է ներդրել մաքուր էներգիայի ոլորտում և նպատակադրվել է շարունակել տարեկան առնվազն 2 միլիարդ դոլարի ներդրում կատարել այս ոլորտում:
ԱԶԲ-ն, որի կենտրոնակայանը գտնվում է Մանիլայում, նպատակ ունի նվազեցնել աղքատությունը Ասիայում և Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում՝ ներառական տնտեսական աճի, բնապահպանակայուն զարգացման, ինչպես նաև տարածաշրջանի ինտեգրման միջոցով: ԱԶԲ-ն հիմնադրվել է 1966 թվականին և ունի 67 անդամ երկիր, որոնցից 48-ը տարածաշրջանից են: 2013թ-ին ԱԶԲ-ի ընդհանուր աջակցությունը կազմել է 21.0 միլիարդ ԱՄՆ դոլար՝ ներառյալ 6,6 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի չափով համաֆինանսավորումը: