Հայկական դրամը՝ երեկ և այսօր
Հայկական Դրամը (AMD)՝ մեր երկրի դրամական միավորը, շրջանառության մեջ է մտել 1993 թվականի նոյեմբերի 22-ին։ Համաձայն «Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի մասին» ՀՀ օրենքի 6-րդ գլխի՝ ազգային արժույթ թողարկելու բացառիկ իրավունքը պատկանում է ՀՀ կենտրոնական բանկին։ ՀՀ կենտրոնական բանկը կազմակերպում ու կարգավորում է հանրապետության տարածքում կանխիկ դրամաշրջանառությունը։ Բացի շրջանառության համար նախատեսված թղթադրամներից ու մետաղադրամներից՝ ՀՀ կենտրոնական բանկը բացառիկ իրավունքով թողարկում է նաև թանկարժեք և ոչ թանկարժեք մետաղներից պատրաստված հուշադրամներ, որոնք օրինական վճարամիջոց են իրենց անվանական արժեքով։
Մեր երկրի առաջին շարքի թղթադրամները եղել են 10, 25, 50, 100, 200 և 500 դրամ անվանական արժեքներով: 1994 թվականին թղթադրամների շարքը համալրվել է 1000 դրամ, իսկ ավելի ուշ` 1995 թվականին, 5000 դրամ անվանական արժեքներով թղթադրամներով: Առաջին շարքի թղթադրամները շրջանառության մեջ մնացին մինչև 2005 թվականը:
1999 թվականից մեր երկրում շրջանառության մեջ են մտել 50, 100, 500, 1000, 5000, 10000, 20000, 100000 դրամ անվանական արժեքներով թղթադրամները, որոնցից առաջին երեքը այսօր չեն շրջանառվում: Դրանք փոխարինվել են մետաղադրամներով:
Ինչպես վկայում են ՀՀ կենտրոնական բանկի հրապարակած տվյալները՝ 50000 դրամի թղթադրամը լույս է տեսել 2001 թվականին՝ Հայաստանում քրիստոնեության ընդունման 1700-ամյակի առթիվ։
Հետաքրքիր փաստեր Դրամի մասին
• Հայկական դրամի խորհրդանշանն է Armenian dram sign.svg նշանը։
• Հայկական դրամի 15-ամյակի կապակցությամբ Կենտրոնական բանկի դիմաց 2008թ. տեղադրվել է դրամին նվիրված ու դրամը խորհրդանշող բրոնզե արձան։ Հեղինակը քանդակագործ Էդուարդ Շախիկյանն է։
• 1993 թվականի նմուշի 10-դրամանոց թղթադրամի վրա կար տառասխալ. «ՏԱՍԸ ԴՐԱՄ»-ի փոխարեն գրված էր «ՏԱՍ ԴՐԱՄ»։
• Սխալով էր նաև նույն թվականի նմուշի 25-դրամանոց թղթադրամը. «ՔՍԱՆՀԻՆԳ» բառը գրված էր բացատով՝ «ՔՍԱՆ ՀԻՆԳ»։
• Սխալ կար նաև նույն թվականի նմուշի 50-դրամանոցի վրա. գրված էր «ՀւՍՈՒՆ ԴՐԱՄ», պետք է լիներ «ՀԻՍՈՒՆ ԴՐԱՄ»:
• 100000 դրամ անվանական արժեքով թղթադրամը շրջանառության մեջ է դրվել 2009թ. օգոստոսի 24-ից: