Գալուստ Սահակյանն ընդունել է Լատվիայի արտաքին գործերի նախարարին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը դեկտեմբերի 12-ին ընդունել է Լատվիայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Էդգարս Ռինկեւիչի գլխավորած պատվիրակությանը: Ողջունելով հյուրերին՝ ԱԺ նախագահը նշել է, որ վերջին շրջանում երկու երկրների միջև հարաբերությունների դինամիկ զարգացումը խոսում է երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման փոխադարձ շահագրգռվածության և միմյանց նկատմամբ ունեցած հարգանքի մասին: Գալուստ Սահակյանի խոսքով՝ վերջին շրջանում առավել ընդլայնվել է Լատվիայի և Հայաստանի Հանրապետության միջև իրավապայմանագրային դաշտը, զարգացել է միջխորհրդարանական համագործակցությունը: ԱԺ նախագահը կարեւորել է նաև միջազգային կազմակերպություններում երկու երկրների խորհրդարանների համագործակցությունը: Անդրադառնալով Հայաստանի՝ Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելու որոշմանը՝ Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ Հայաստանը շարունակում է հանձնառու մնալ և ևրոպական արժեքներին ու սկզբունքներին. Եվրոպական միությունը եղել և մնում է Հայաստանի Հանրապետության կարևորագույն գործընկերներից մեկը:
ԱԺ նախագահն անդրադարձել է նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը՝ վերահաստատելով, որ Հայաստանը հավատարիմ է հակամարտության խաղաղ եղանակով կարգավորման սկզբունքին:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԱԺ նախագահը հույս է հայտնել, որ 2015 թվականի ապրիլին Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի ոգեկոչման միջոցառումներին կմասնակցեն նաև լատվիացի գործընկերները:
Անդրադառնալով Հայաստանի՝ ԵՏՄ-ին միանալու որոշմանը՝ Լատվիայի արտաքին գործերի նախարարը նշել է, որ հարգում է մեր երկրի՝ աշխարհաքաղաքական իրադրությունից և ազգային շահերից բխող որոշումը: Նա փաստել է, որ Եվրոպական միությանը և Հայաստանին հետաքրքրող բոլոր ոլորտներում համագործակցությունը կշարունակվի, և այդ նպատակով կարող են մշակվել ճանապարհային քարտեզ ու նոր մանդատ:
Արտահայտելով ԼՂ հիմնախնդրի հետ կապված դիրքորոշումը՝ Էդգարս Ռինկեւիչը մասնավորապես նշել է, որ այն անփոփոխ է՝ սատարել հիմնախնդրի բանակցային ճանապարհով լուծմանը:
Անդրադառնալով հայ-լատվիական երկկողմ հարաբերություններին՝ նախարարը դրական է գնահատել մեր երկրների քաղաքական փոխհարաբերությունները, սակայն նկատել է, որ անհրաժեշտ է զարգացնել տնտեսական և կրթական ոլորտներում համագործակցությունը: