Հայաստանյան բանկերի քարտերով արտասահմանում կատարված գործառնությունների ծավալն աճել է 45%-ով
2014 թվականի վերջին երեք ամսում Հայաստանում գործող բանկերի կողմից թողարկված քարտերով արտասահմանում կատարված գործառնությունների ծավալը և քանակը կազմել են համապատասխանաբար 22.3 մլրդ դրամ և 574 հազար: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ցուցանիշներն ավելացել են համապատասխանաբար 45%-ով և 94%-ով: Այս մասին տեղեկացնում են Կենտրոնական բանկից:
Ըստ ներկայացված վիճակագրության՝ հաշվետու եռամսյակում Հայաստանում գործող, ինչպես նաև արտասահմանյան բանկերի կողմից թողարկված VISA քարտերով Հայաստանում իրականացված գործառնությունների ծավալը 2013 թվականի չորրորդ եռամսյակի համեմատ ավելացել է 17%-ով (27.1 մլրդ դրամով), քանակն ավելացել է 23%-ով (593 հազարով), MasterCard-ով կատարված գործառնությունների ծավալն ավելացել է 42%-ով (22.7 մլրդ դրամով), քանակն ավելացել է 35%-ով (385 հազարով), միջազգային այլ քարտերով կատարված գործառնությունների ծավալն ավելացել է 12%-ով (2.5 մլրդ դրամով):
ՀՀ-ում գործող առևտրային բանկերի կողմից թողարկված VISA քարտերով արտասահմանում կատարված գործառնությունների ծավալը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելացել է 38%-ով (3.5 մլրդ դրամով), քանակն ավելացել է 86%-ով (159 հազարով), MasterCard-ով կատարված գործառնությունների ծավալն ավելացել է 50%-ով (2.5 մլրդ դրամով), քանակն ավելացել է 100%-ով (102 հազարով), իսկ միջազգային այլ քարտերով կատարված գործառնությունների ծավալն ավելացել է 78%-ով (1.0 մլրդ դրամով):