ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարն ընդունել է ՄԱԷ արտակարգ և լիազոր դեսպանին
Դեկտեմբերի 15-ին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Միացյալ Աարաբական Էմիրությունների (ՄԱԷ) արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջասիմ Մուհամմադ Մուբարաք Ալդալլա Ալ Կասիմին:
Հանդիպմանը ներկա էին Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արման Խաչատրյանը, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության և ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչները:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարը, ողջունելով ՄԱԷ դեսպանին, նշել է երկու երկրների միջև բարիդրացիական հարաբերությունների և տնտեսական ոլորտում առկա ներուժի մասին:
ՄԱԷ դեսպանը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար` փոխանցել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարին ուղղված ՄԱԷ  էկոնոմիկայի նախարարի հրավերը 2016 թվականի ապրիլի 11-13-ը  Դուբայում կայանալիք ամենամյա ներդրումային 6-րդ հանդիպմանը մասնակցելու վերաբերյալ:
Ջասիմ Մուհամմադ Ալ Կասիմը տեղեկացրել է Կարեն Ճշմարիտյանին, որ հոկտեմբերի 25-29-ը ՄԱԷ պաշտանոկան պատվիրակության Հայաստան կատարած այցի ընթացքում քննարկվել է ՀՀ կառավարության և ՄԱԷ կառավարության միջև կապիտալ ներդրումների խրախուսման և փոխադարձ պաշտպանության վերաբերյալ համաձայնագրի նախագիծը, ինչպես նաև հանդիպումներ են կայացել Հայաստանի շահագրգիռ կազմակերպությունների հետ: Որպես այցի դրական արդյունք դեսպանը նշել է, որ արդեն իսկ ՄԱԷ 3 ընկերություն մուտք է գործել Հայաստանի շուկա:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարը հույս է հայտնել, որ տնտեսական ոլորտում երկկողմ հարաբերություններն առաջիկայում ավելի կխորանան, քանի որ դրանց համար ներկայումս ստեղծված են բոլոր նախադրյալները: Կարեն Ճշմարիտյանը նաև հավելել է, որ առավել արդյունավետ, բազմակողմ համագործակցության, ինչպես նաև ներդրումային դաշտում դրական արդյունքներ ստանալու համար,  անհրաժեշտ է ուսումնասիրել փոխգործակցության նոր ուղիները և հնարավորությունները: