Արմեն Ամիրյանը Գայանե Կազնատիին հանձնել է ՀՀ նախագահի կողմից շնորհված բարձր պարգևը` «Մովսես Խորենացի» մեդալը
ՀՀ մշակույթի նորանշանակ նախարար Արմեն Ամիրյանն ընդունել է Իտալիայի արտաքին գործերի նախարարության համագործակցութան զարգացման գործակալության փորձագետ, ճարտարապետ Ռիտա Գոնելլիի գլխավորած պատվիրակությանը, որը Հայաստան է ժամանել հայ-իտալական մշակութային համագործակցության շրջանակում «Հուշարձանների վերականգնման տարածաշրջանային կենտրոնի» ստեղծման և մշակութային ժառանգության պահպանության ոլորտի մասնագետների վերապատրաստման նոր ծրագիր սկսելու կապակցությամբ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ մշակույթի նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Պատվիրակության կազմում են «Մշակութային ժառանգության պահպանումը Հայաստանում» ծրագրի ղեկավար Գայանե Կազնատին և Միլանի պոլիտեխնիկի դասախոս Մարիաքրիստինա Ջամբրունոն: Պատվիրակության ղեկավարը շնորհավորել է Արմեն Ամիրյանին պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ, մաղթելով բեղուն աշխատանքային գործունեություն:
Ողջունելով հյուրերին, նախարար Ա. Ամիրյանը շնորհակալություն է հայտնել Իտալիայի կառավարությանը՝ 2011-2014 թթ. համատեղ իրականացրած «Մշակութային ժառանգության պահպանումը Հայաստանում» ծրագրի կապակցությամբ: Նախարարը նշել է, որ մշակութային ժառանգության պահպանության ոլորտում իտալացի մասնագետների փորձն անչափ կարևոր է և հանդիսանում է երկու երկրների մշակութային համագործակցության հիմնական բաղադրիչներից մեկը: Կարևորելով ծրագրի իրականացման արդյունքում հուշարձանների վերականգման տարածաշրջանային նոր կենտրոն հիմնելու գաղափարը, Ա. Ամիրյանը պատվիրակության անդամների հետ քննարկել է կենտրոնի ստեղծմանն առնչվող մի շարք հարցեր:
Հանդիպման ավարտին, նախարար Ա. Ամիրյանը, «Մշակութային ժառանգության պահպանումը Հայաստանում» ծրագրի ղեկավար Գայանե Կազնատիին հանձնել է ՀՀ նախագահի կողմից ՀՀ անկախության 25-ամյակի առթիվ շնորհված բարձր պարգևը` «Մովսես Խորենացի» մեդալը: