ԷԿՈՆՈՄԻԿԱՅԻ ՆԱԽԱՐԱՐ ՆԵՐՍԵՍ ԵՐԻՑՅԱՆԸ ԱՅՑԵԼԵԼ Է ԱՐՄԱՎԻՐԻ ՄԱՐԶ
ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարությունից հայտնել են, որ այսօր` մայիսի 22-ին, ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը այցելել է Արմավիրի մարզ: Այցի նպատակն էր` ծանոթանալ գյուղատնտեսական արդյունաբերության զարգացման մեջ նորարարությունների խթանման և նոր տեխնոլոգիաների ներդրման հնարավորությունների շրջանակում Արմենիան Թեքնոլըջի Գրուփ ընկերության կողմից առաջարկվող անվար ցանքի գյուղատնտեսական մշակման տեխնոլոգիային:
Արմենիան Թեքնոլըջի Գրուփ Հիմնադրամի տնօրեն Գագիկ Մկրտչյանը ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանին, գյուղատնտեսության նախարար Գերասիմ Ալավերդյանին, Հայաստանի ՓՄՁ ԶԱԿ հիմնադրամի տնօրեն Իշխան Կարապետյանին, Արմավիրի մարզպետ Աշոտ Ղահրամանյանին և նրանց ուղեկցող լրագրողներին ներկայացրեց Արմավիրում գտնվող արտադրական բազան, ծանոթացրեց հիմնադրամի կողմից իրականացված ծրագրերին և ցուցադրեց տեխնիկան ու սարքավորումները: Այնուհետև հույրերը մեկնեցին Արմավիրի մարզի Տալվորիկ գյուղ, որտեղ 10 հեկտար հողատարածության վրա նշված եղանակով ցանված էր ցուցադրական ցանքը:
Անվար ցանքի գյուղատնտեսական մշակումը հեղափոխություն է ողջ աշխարհի գյուղատնտեսական արդյունաբերության համար և վաղուց արդեն կիրառվում է աշխարհի մի շարք երկրներում: Այս տեխնոլոգիան իր մեջ ներառում է միայն առաջնակարգ և շրջակա միջավայրի տեսակետից անվտանգ գյուղատնտեսական աշխատանքներ: Այն, ըստ մասնագետների, կարող է գյուղատնտեսական շխատանքների ծախսերը կրճատել մինչև 65%, նվազեցնել վառելիքի ծախսը մինչև 37%, աշխատուժի ներդրման ծախսերը 50% և մեքենասարքավորումների ներդրման ծախսերը շուրջ 50%, ինչպես նաև նպաստել հողի և ջրի պահպանմանը` նվազեցնելով ոռոգման պահանջը 25 %-ով, հողի էռոզիան` մինչև 95%:
Ծանոթանալով այս տեխնոլոգիային` ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը ասել է հետևյալը. «Մեզ մոտ գյուղատնտեսական տեխնոլոգիաները զարգացած չեն, այս նոր տեխնոլոգիան շատ լավ սկիզբ կարող է հանդիսանալ ոլորտում պետություն-մասնավոր համագործակցության համար: Անհրաժեշտ է գյուղացիներին ընդգրկել նոր տեխնոլոգիաների կիրառման մեջ: Պետք է ստիպել, որ մասնավորը ավելի մեծ ներդրումների գնա փոքր բիզնեսի զարգացման համար»:Նա նաև նշել է, որ պետք է գնահատել հնարավորության շրջանակները. «Հայաստանում հացահատիկային կուլտուրայի նկատմամբ մեր կարիքները շատ բարձր են, բայց ցածր է դրանց արտադրությունը»:
Արմենիան Թեքնոլըջի Գրուփ ընկերությունը, որը ստեղծվել է ԱՄՆ Ֆրեզնո քաղաքում հայկական համայնքի մի խումբ ներկայացուցիչների կողմից հայրենիքին օգնելու նպատակով, 1988 թվականից Հայաստանի Հանրապետությունում և ԼՂՀ-ում ունի իր ներկայացուցչական մարմինները` ԱԹԳ Հիմնադրամը և ԼՂՀ-ի ներկայացուցչությունը, արդեն մի քանի տարի է Հայաստանում փորձում է ներդնել անվար ցանքսի գյուղատնտեսական մշակման այս տեխնոլոգիան: 2004 թ.-ից ընկերությունը սկսել է անմիջական աշխատանքներ և ներկրելով հատուկ սարքավորումներ` ֆերմերների մասնակցությամբ կատարել 50 հեկտար ցուցադրական ցանքեր Շիրակում, Լոռիում և Արմավիրում: