Արմաթի 15-ամյա սանը ստեղծել է ընթերցանությունը խթանող բջջային հավելված
DigiTec ցուցահանդեսը ՏՏ ոլորտում չբացահայտված տաղանդների համար շատ կարևոր հարթակ է, որտեղ վերջիններս հնարավորություն են ստանում իրենց հետաքրքիր գաղափարներով ներկայանալ հանրությանը։
Ավելին՝ այն հնարավորություն է ընձեռնում ներկայանալ նույնիսկ դպրոցականներին, որոնք տարեցտարի ավելի են հմտանում այս ոլորտում։
Այս տարին էլ բացառություն չէր։
«StartHub»-ը զրուցել է թալինցի 15-ամյա Արման Բարսեղյանի հետ, ով նաև հանդիսանում է Արմաթ լաբորատորիայի սան։
Նա մեզ պատմեց իր կողմից ստեղծված «AR Antares» բջջային հավելվածի մասին։
-Կպատմե՞ք Ձեր հավելվածի մասին։
– Այն գործարկվել է ընդամենը մեկ օր առաջ։ Zoomar և «Անտարես»-ի հետ համագործակցության արդյունքում հնարավորություն ստացա գործարկել «AR Antares» հավելվածը, որը հասանելի է արդեն android-ի համար։ Արդեն երեք գիրք պատրաստ է. դրանք են «Էվրիկա, էվրիկա» շարքից Իլոն Մասկը, Սթիվ Ջոբսը, ինչպես նաև՝ «Փոքրիկ իշխան»-ը։ Հավելվածի միջոցով գրքում պատկերված նկարները կենդանանում են և սկսում են խոսել։ Օրինակ՝ Փոքրիկ Իշխանը հնչեցնում է մեզ բոլորին հայտնի և սիրված մեջբերումները։
– Ինչո՞ւ եք որոշել նման հավելված ստեղծել։
– Միշտ ցանկացել եմ նման բան ստեղծել։ Բայց այդ պահին չեմ ունեցել նման հնարավորություն։ Սակայն վերջերս Անտարեսի հետ համագործակցության արդյունքում կարողացա իրականացնել երազանքս։ Իսկ նման հավելված ստեղծելու նպատակը ընթերցանություն խթանելն է եղել։ Քանի որ 21-րդ դարի երեխաներն ավելի շատ հետաքրքրված են համացանցով, քան ընթերցանությամբ։ Ուստի որոշել ենք համատեղել նոր տեխնոլոգիաները գրականության հետ։
Մեր հավելվածը նաև գրավիչ է նրանով, որ դրա միջոցով կարելի է համատեղել և՛ զվարճանքը, և՛ ուսումը։
– Որո՞նք են լինելու հաջորդ գրքերը։
– Հիմա աշխատում ենք Թումանյանի հեքիաթների վրա, որոնք մոտ երկու շաբաթից պատրաստ կլինեն ներբեռնելու համար։
StartHub-ի մասին
Հայկական ստարտափների տեղեկատվական աջակցության StartHub Armenia նախագիծն իրականացվում է Տեխնոլոգիական Զարգացման Կենտրոն Հիմնադրամի կողմից՝ Beeline Հայաստանի աջակցությամբ։
Ծրագրի շրջանակներում գործարկվել է starthub.am տեղեկատվական-ուսումնական կայքը, որտեղ հրապարակվում են ստարտափների առաջխաղացման ուղեցույցներ, ներկայացված են ստարտափներին աջակցող հայկական կազմակերպությունները և լայնորեն լուսաբանվում է հայկական ստարտափների գործունեությունը։
Ակտիվ գործում է նաև StartHub-ի ֆեյսբուքյան էջը (https://facebook.com/starthubarmenia), որն օգտատերերին պարբերաբար տեղեկացնում է ՏՏ ոլորտի բոլոր իրադարձություններին։