Կազատականացվեն հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների գնման գործընթացները
Կառավարությունն ընդունել է համապատասխան որոշում, որի նպատակներից է վերանայել Հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների ներդրման գրասենյակի գործառույթները:
Ինչպես նաև նախատեսվում է վերանայել ՀԴՄ-ների ներդրման, ձեռքբերման և սպասարկման գործընթացները, ազատականացնել հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների տեխնիկական սպասարկման գները, հանել սպասարկում իրականացնող յուրաքանչյուր աշխատողի կողմից սպասարկվող հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների առավելագույն թվի սահմանափակումը:
Գործադիրի մեկ այլ որոշմամբ էլ նախատեսվում է ազատականացնել հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների գնման գործընթացները: Ըստ այդմ՝ առաջարկվում է հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների գնման, դրանց իրացման, ինչպես նաև իրացման գների սահմանման գործընթացները ազատականացնել և ուժը կորցրած ճանաչել որոշմամբ այդ դրույթները միայն Հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների ներդրման գրասենյակին վերապահելու իրավասությունը:
Հսկիչ-դրամարկղային մեքենային և ցանցային կապի միջոցներին ներկայացվող տեխնիկական պահանջների վերանայման (մի շարք տեխնիկական պահանջներ վերացնելու), հսկիչ-դրամարկղային մեքենան հարկային մարմնում գրանցման և գրանցումից հանման գործընթացի պարզեցման, ինչպես նաև հսկիչ-դրամարկղային մեքենաները հաշվառումից հանելու գործընթացի կարգավորման անհրաժեշտությամբ պայմանավորված՝ կառավարությունն ընդունել է համապատասխան որոշում: Այսպիսով՝ առաջարկվում է պարզեցնել հսկիչ-դրամարկղային մեքենան հարկային մարմնում գրանցման և գրանցումից հանման գործընթացը, ինչպես նաև կարգավորել հարկ վճարողի գործունեությունը դադարեցնելու, լուծարման, անհատ ձեռնարկատիրոջ կամ նոտարի մահվան դեպքերում ՀԴՄ-ները հաշվառումից հանելու գործընթացը:
Անդրադառնալով հարցին՝ փոխվարչապետը նշել է, որ այն ցավոտ հարցերից մեկն է եղել, որի վերաբերյալ ժամանակ առ ժամանակ բողոքներ են ստացվել. «Կարծում եմ՝ պետական մենաշնորհից հրաժարվելը և Հսկիչ-դրամարկղային մեքենային շուկայի ազատականացումը պետք է իր դրական ազդեցությունն ունենա: Ազատականացումը պետք է անել փուլային և սահուն, որովհետև այնտեղ կան նաև որոշակի ռիսկեր, որոնք նույնպես պետք է կատավարել»: