Սուրեն Պապիկյան. Արարատի մարզը իր տնտեսական պոտենցիալով ու հնարավորություններով կարող է Հայաստանում դառնալ առաջնային
Հայաստանի գյուղատնտեսական որակյալ արտադրանքի հիմնական մասը գեներացվում է Արարատի մարզում: Մարզն այն եզակիներից է, որտեղ համադրված են գյուղատնտեսությունն ու արդյունաբերությունը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Արտաշատում «Արարատ գրուպ» ջրերի գործարանում անցկացվող «Իմ քայլը հանուն Արարատի մարզի» ներդրումային-բիզնես ծրագրերի համաժողովին լրագրողների հետ զրույցում մարզի հնարավորությունների մասին խոսեց ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար Սուրեն Պապիկյանը:
«Արարատի մարզն այն յուրահատուկ մարզերից է, կարելի է ասել, որ Հայաստանում եզակին է, որտեղ համադրված են և արդյունաբերությունը, և գյուղատնտեսությունը: Այսինքն՝ այստեղ առկա են բոլոր հնարավորությունները, որ Արարատի մարզը Հայաստանում իր տնտեսական պոտենցիալով ու հնարավորություններով դառնա առաջնային: Մեր գյուղատնտեսական որակյալ արտադրանքի հիմնական հատվածը գեներացվում է Արարատյան դաշտում, ու դրա զգալի հատվածը հենց Արարատի մարզում: Եվ այն միտումը, որը նկատվում է՝ ինտենսիվ նոր այգիների տնկումը, նաև կաթիլային ոռոգման համակարգի անցկացումը և ջրի պահանջարկը, ավելի լայն հողատարածքների առկայությունը, մեզ հուշում է, որ առաջիկա տարիներին այստեղ տեղի է ունենալու թե գյուղատնտեսության ոլորտում, թե գյուղատնտեսական արտադրանքի մշակման ոլորտում իրոք տնտեսական աճ»,-ասաց Պապիկյանը:
Նա նատեց, որ մարզում մասնավորապես մեծ է հողատարածքների պահանջարկը, երբ արտասահմանյան հայրենակիցները գալիս են և Հայաստանում ուզում են ունենալ այգիներ, զբաղվել այգեգործությամբ և արտադրանքը արտահանել: Այս առումով խնդիր կա,  հողատարածքները մասնատված են, և դրանց հիմնական հատվածի սեփականատերերը պատրաստ չեն դա տրամադրել այլ գործարարի, նրանց մի մասն արտերկրում է: Եվ ըստ էության այդ հողերը զգալի մասը պարապուրդի է մատնված: ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարությունն այդ ուղղությամբ նախագիծ է մշակում: