ՀԻՓՈԹԵՔԱՅԻՆ ԳՐԱՎԱԴՐՄԱՆ ԳՈՐԾԱՐՔՆԵՐՆ ԱՊՐԻԼԻ ԸՆԹԱՑՔՈՒՄ ԱՃԵԼ ԵՆ 5.6%-ՈՎ
Այս տարվա ապրիլին անշարժ գույքի նկատմամբ իրականացվել է 948 գրավադրման գործարք, որոնց պետական գրանցումների քանակը մարտի համեմատ նվազել է 6.4%-ով, իսկ 2008թ. ապրիլի համեմատ` 62%-ով:
Ինչպես «Բիզնես 24»-ին տեղեկացրին ՀՀ կադաստրի պետական կոմիտեի լրատվական ծառայությունից, գրավադրման գործարքներն առավելապես իրականացվել են բազմաբնակարան բնակելի շենքերի բնակարանների` 43.7%, առանձնատների` 21.4%, հասարակական նշանակության օբյեկտների` 15.3% եւ հողերի` 12.9%, նկատմամբ: Երեւանում անշարժ գույքի նկատմամբ իրականացված 402 գրավադրման գործարքներից ծագող իրավունքների պետական գրանցումների քանակը 2009թ. մարտի համեմատ նվազել է 9.5%-ով, իսկ 2008թ. ապրիլի համեմատ` 61.4%-ով:
Ապրիլին հանրապետությունում գրավադրվել է 126.62 հա հող, որից 2.24 հա` Երեւանում: Ընդ որում, գրավադրված հողերի 95.5%-ը կամ 118.75 հա-ն գյուղատնտեսական նշանակության հողեր են: Առավել մեծ մակերեսով հողեր են գրավադրվել Արարատի մարզում` 37.48 հա, որից 37.08 հա-ն գյուղատնտեսական նշանակության:
Հանրապետությունում ապրիլին իրականացվել է հիփոթեքային գրավադրման 38 գործարք, որից 25-ը` Երեւանում: Ընդ որում, հիփոթեքային գրավադրման գործարքներից 68.4%-ն իրականացվել են բազմաբնակարան բնակելի շենքերի բնակարանների, 13.2%-ն` անհատական բնակելի տների,  2.6%-ը` այգետնակների, 7.9%-ը հասարակական նշանակության օբյեկտների, 5.3%-ը արտադրական նշանակության օբյեկտների եւ 2.6%-ը` ավտոտնակների նկատմամբ: Մարտի համեմատ` հանրապետությունում գրանցված հիփոթեքային գրավադրման գործարքների ընդհանուր քանակն աճել է 5.6%-ով, ընդ որում` Երեւանում նվազել է 19.4%-ով, մյուս մարզերում աճել` 2.6 անգամ, իսկ 2008թ. ապրիլի համեմատ նվազել է 87.2%-ով, ընդ որում Երեւանում` 86.7%-ով, մյուս մարզերում` 88.2%-ով: