ՇԱՀՈՂ ԿՏՐՈՆ – ՍԿՍՈՒՄ ԵՆ ՇԱՀԵԼ ԲՈԼՈՐ ԿՏՐՈՆՆԵՐԸ
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեից տեղեկացնում են, որ 2009 հուլիսի մեկից սկսած առաջին բոնուսներն են տրամադրվում չշահած ՀԴՄ կտրոններ ունեցող քաղաքացիներին: ՀՀ կառավարության որոշման համաձայն, ապրիլի մեկից յուրաքանչյուր եռամսյակի ընթացքում քաղաքացիների ձեռք բերած և վիճակահանության արդյունքում չշահած կտրոնների համար հաջորդ եռամսյակի ընթացքում կտրամադրվեն կատարած գնումների գումարի որոշակի տոկոս, կամ այլ կերպ ասած բոնուս: Հուլիսի մեկից մինչև սեպտեմբերի 30-ը բոնուս կտրամադրվի ապրիլ, մայիս հունիս ամիսների կտրոնների համար: Քաղաքացիներն իրենց ունեցած կտրոնները ներկայացնում են տարածքային հարկային տեսչություններ և ստանում համապատսխան միջնորդագիր` բանկից գումարը ստանալու համար:
Քաղաքացիները միջնորդագիր ստանալու նպատակով չշահած կտրոնները տեսչություն են ներկայացնում անձնագրով կամ անձը հաստատող այլ փաստաթղթով: ՀԴՄ կտրոնների բնօրինակները, պետք է տրամադրված լինեն նախորդ եռամսյակի ընթացքում, յուրաքանչյուր խմբաքանակում ներառված կտրոնների դիմային մասերում արտացոլված գործարքների գումարների հանրագումարը չպետք է պակաս լինի այդ խմբաքանակի համար սահմանված նվազագույն չափից: Կտրոններ ներկայացնող քաղաքացին պետք է ստորագրի կտրոնների դարձերեսին, իսկ, եթե ՀԴՄ կտրոնի դարձերեսին կա մեկից ավելի հատուկ համար, ապա խմբաքանակ կազմելիս այն համարվում է մեկ կտրոն: Տեսչության համապատասխան աշխատակիցը կտրոնները հաշվարկելուց, դրանց արտաքին զննումն իրականացնելուց հետո, նույն պահին քաղաքացուն յուրաքանչյուր խմբաքանակի համար տրամադրում է միջնորդագիր` իր կողմից ստորագրված և տեսչության կնիքով կնքված: Միջնորդագրի երկրորդ օրինակը տվյալ քաղաքացու անձնագրի կամ անձը հաստատող փաստաթղթի պատճենի հետ փակցվում է առանձին ծրարում և պահվում հարկային տեսչությունում:
Բոնուսի տրամադրման կարգի աղյուսակին ծանոթանալու համար սեղմեք այստեղ: