«ՕՐԱՆԺ ԱՐՄԵՆԻԱ»-Ն ԱԶԴԱՐԱՐԵՑ ԻՐ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅԱՆ ՄԵԿՆԱՐԿԸ
Հայաստանում այսօր ազդարարվեց շարժական կապի ծառայություններ մատուցող «Օրանժ-Արմենիա» ընկերության գործունեության մեկնարկը: Հայաստանի 500 քաղաք եւ գյուղ այսօր արդեն ներգրավված են «Օրանժ»-ի կողմից մատուցվող ծառայությունների ցանցում, կօգտվեն բջջային կապից, 2G, 3G եւ 3G+ ծառայություններից: Այսօրվանից կբացվեն եւ կգործեն «Օրանժ»-ի 13 խանութները, 3 հազար վաճառակետերը եւ ֆրենչայզինգի գործընկերների եւս 30 խանութները: Կներդրվեն վճարումների տարբեր եղանակներ` առցանց, բանկերի, վերալիցքավորումների միջոցով եւ այլն: Երկու շաբաթ առաջ հայտարարված ցանկալի համարների գրանցման գործընթացի արդյունքում արդեն 70 հազար համար է գրանցվել: Դրանք կարող են ակտիվացվել հաջորդ շաբաթվանից սկսած մեկ ամսվա ընթացքում:
Եվրոպայում երրորդ օպերատորը համարվող, աշխարհի 130 երկրներում ներկայություն ունեցող «Օրանժի» հայաստանյան ընկերության գլխավոր տնօրեն Բրունո Դյութուան այսօր հրավիրված մամլո ասուլիսում նշեց, որ Հայաստանը դառնում է 31-րդ երկիրը «Օրանժի» ընտանիքում: Հայաստանում ստեղծված 300 նոր աշխատատեղերն ավելանում են ողջ աշխարհում ընկերության ստեղծած 183 հազար աշխատատեղերին: «Ֆրանս տելեկոմ» խմբի անդամ «Օրանժ-Արմենիա» ընկերությունը երկրում մոտ 100 միլիոն եվրո ներդրումներ է կատարել:
Բ.Դյութուայի խոսքերով` յուրաքանչյուր ներդրում ուղղված է արժեքի ստեղծմանը ոչ միայն ներդրողի համար, այլ այն երկրի, որտեղ գործելու է: «Մենք Հայաստանում դառնում ենք նոր դերակատար մեր արժեքներով, ստեղծած աշխատատեղերով: Մենք նպատակ ունենք փոխակերպել հեռահաղորդակցության շուկան եւ դառնալ բաժանորդի ամենասիրելի օպերատորն ու բրենդը: Հայաստանն ու Ֆրանսիան միավորում են հատուկ հարաբերությունները: Մեր այս մուտքով մենք ծառայելու ենք նաեւ Ֆրանսիայի մեծաթիվ հայկական համայնքին»,-նշեց Բ.Դյութուան: Նա Հայաստանում «Օրանժ»-ի գործունեության հինգ հիմնական սկզբունքները համարեց գերարագ ինտերնետի ապահովումը, նորարարական ապրանքների եւ ծառայությունների առաջարկումը, լավագույն սակագները, շատ լավ սպասարկումը եւ բջջային գերարագ ինտերնետի ներմուծումը:
«Օրանժը» Հայաստանում գործող մյուս օպերատորներից տարբերվելու է նորարարությամբ` աշխարհում գործող իր հետազոտական լաբորատորիաների եւ նոր տեխնոլոգիաների ներմուծման միջոցով: «Բիլայն»-ին եւ «ՎիվաՍել»-ին ընկերությունը լուրջ մրցակից է համարում եւ հարգանքով է վերաբերվում նրանց աշխատանքին, որի շնորհիվ Հայաստանում շուկան բավական լավ մակարդակի է հասել, սակայն տեղ կա նաեւ «Օրանժի» գործունեության համար:
Բ.Դյութուան շնորհակալություն հայտնեց նաեւ Հայաստանի Հանրապետության իշխանություններին` աջակցության համար:
Ընկերությունը Հայաստանում ցանկանում է արմատավորել անհատական, բջջային ինտերնետի ծառայությունը, որը կհամապատասխանի յուրաքանչյուրի կարիքներին: Նա հավաստիացրեց, որ մեկամյա քրտնաջան աշխատանքի շնորհիվ «Օրանժ-Հայաստանի» աշխատակիցներն ստեղծել են ամուր ցանց: «Մենք Հայաստանի շուկայում մեծ պարտավորություն ենք ստանձնել: Հանրապետության տարածքում 80 տոկոս ծածկույթն արդեն ապահովված է, սակայն մենք աճի մեծ հնարավորություններ ենք տեսնում»,-վստահեցրեց Օ.Սուանտինին:
«Օրանժ-Արմենիա»-ն կառաջարկի չորս հիմնական ծառայություններ` կանխավճարային «Խոսենք», բաժանորդագրային «Ամեն ամիս», «Օրանժ-բիզնես» եւ «Օրանժ-ինտերնետ»: «Խոսենք»-ն առաջարկում է պարզ կանխավճարային սակագնային պլաններ, որոնցից յուրաքանչյուրում բաժանորդները կարող են գտնել հատուկ 5 դրամ/րոպե սակագինը:
«Ամեն ամիս» առաջարկը կպահանջի ամսական բաժանորդագրություն, որն ամբողջովին կօգտագործվի զանգեր կատարելու եւ այլ ծառայություններից օգտվելու համար: Ա.Մկրտչյանի խոսքերով` այս ծառայությունը համատեղում է կանխավճարային եւ հետվճարային ծառայությունների բոլոր առավելությունները` կրեդիտով խոսելու հնարավորություն, նվազող սակագներ, յուրքանչյուր ամիս 1000 եւ ավելի անվճար խոսելաժամանակ ցանցի ներսում: Նոյեմբերի 10-ից կգործեն զեղչեր հեռախոսների համար, եթե դրանք ձեռք են բերվում ամսական բաժանորդագրության հետ միասին: «Ամեն ամիս»-ը լավագույն լուծում է ընտանիքների համար, քանի որ կարելի է մեկ հաշվին կցել մինչեւ 10 հեռախոսագիծ, իսկ ընդհանուր հաշիվը կարող է վճարվել ընտանիքի ցանկացած անդամի կողմից:
«Օրանժ-բիզնես»-ը թույլ կտա միաժամանակ մեկ համարից կատարել եւ գործնական եւ անձնական զանգեր. կարիք չկա այլեւս մի քանի հեռախոս ունենալ: Հատուկ աշխատակիցը հոգ կտանի հաճախորդ ընկերության մասին:
Ինտերնետն առաջարկվում է «Հիմա» մոդեմի կամ «Ֆայլբոքս» սարքի միջոցով` մինչեւ 7,2 Մբ/վրկ արագությամբ: Ինտերնետը կապահովվի «Օրանժ-Արմենիայի» սեփականությունը համարվող օպտիկամանրաթելային նոր մալուխով, որը ձգվում է Երեւանից Իրանի տարածքով դեպի Եվրոպա: «Այն մեզ կկապի աշխարհի հետ: Մենք այսօրվա դրությամբ արդեն մեծ հզորություններ ունենք»,-ասաց Բ.Դյութուան:
Հնարավոր է իրականացնել միջազգային ուղիղ զանգեր ձայնի բարձր որակով եւ հրաշալի սակագներով` սկսած 15 դրամից: Հեռախոսահամարները ձեռք են բերվում անվճար: Մեկնարկի օրվանից «Օրանժ»-ը ռոումինգ կապահովի 130 երկրում: «Օրանժ»-ն իր համաշխարհային գործընկերության շնորհիվ Հայաստան կբերի «iphone»-ը:
Նշենք, որ Հյուսիսային պողոտայում բացվեց «Օրանժ»-ի առաջին խանութը: