Հայ գինեգործները MUNDUS VINI 2021 միջազգային մրցույթից վերադարձել են 9 բարձրագույն մեդալներով, որոնցից 6 ոսկի և 2 արծաթ հայրենիք է բերել  «Արմենիա Վայն» գինեգործարանը
07/09/2021 11:10
««Արմենիա Վայն» ընկերության «Տակառ»-ն է լավագույնն իր տեսակում»,- հնչում է հեղինակավոր Grand International Wine Award MUNDUS VINI մրցույթում, որտեղ «Արմենիա Վայն»-ի մեդալակիր 8 գինիներից Տակառ կարմիր չոր գինին ոսկե մեդալով արժանանում է Best of Show կոչմանը։ Ընկերության այս աննախադեպ հաղթանակը նոր նշաձող է հայկական գինու համար։
20 տարի առաջ Գերմանիայում հիմնադրված և համաշխարհային համբավ վայելող Grand International Wine Award միջազգային մրցանակաբաշխությունը համարվում է խոշորագույն և ամենաազդեցիկ գինեգործական մրցույթներից մեկն աշխարհում։ Յուրաքանչյուր տարի գինու որակ սահմանող այս մրցույթին մասնակցում են հազարավոր արտադրողներ ավելի քան 45 երկրներից, իսկ գնահատումն իրականացնում են ոլորտի շուրջ 170 համաշխարհային փորձագետներ, սոմելիեներ և գինեգործներ։
Չորս օր շարունակ գինու բարձր որակավորում ունեցող ժյուրին համտեսել ու գնահատել է շուրջ 4500 գինիներ ամբողջ աշխարհից և ընտրել դրանցից լավագույնները: 29-րդ Grand International Wine Award MUNDUS VINI հեղինակավոր մրցույթում Հայաստանի արդյունքները տպավորիչ են. «Արմենիա Վայն»-ը պատվո հարթակի ոսկե մեդալակիրներից է՝ ընդհանուր 8 մեդալով։
Այս մրցանակին արժանացող գինեգործարանները հատուկ պատվի են արժանանում Best of Show-ն տրվում է միայն իր կարգում լավագույն գինուն, որն էլ դարձել է «Արմենիա Վայն» գինեգործարանի 2019թ․-ի բերքահավաքի «Տակառ» կարմիր չոր գինին։
Մրցանակների են արժանացել ընկերության տարբեր ոճի գինիներ՝ պատրաստված ինչպես զուտ հայկական խաղողի սորտերից, այնպես էլ հայկական և եվրոպական սորտերիասամբլյաժից։
Ոսկե և արծաթե մեդալներ են նվաճել «Արմենիա Վայն» ընկերության հետևյալ գինիները.