ՔԱՂԱՔԱՊԵՏ. «ԵՐԵՎԱՆՈՒՄ ԱՌԿԱ ԵՆ ՏԱՐԱԾԱՇՐՋԱՆԱՅԻՆ ԱՌԵՎՏՐԻ ԿԵՆՏՐՈՆ ԴԱՌՆԱԼՈՒ ԲՈԼՈՐ ՆԱԽԱԴՐՅԱԼՆԵՐԸ»
29/09/2011 14:22
Երևանի քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանը հանդիպել է «Տաշիր գրուպ» ընկերության հրավերով Հայաստանում գտնվող «Աշան գրուպ» հիպերմարկետների ցանցի, միջազգային ճանաչում ունեցող «Ալ Հոկայր» կորպորացիայի, մանրածախ առևտրի ոլորտում առաջատար «Ինդիտեքս» իսպանական ընկերության  ներկայացուցիչներին։ Ինչպես տեղեկացնում են Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից` հանդիպումների ժամանակ քննարկվել են մայրաքաղաքում բիզնես միջավայրին և միջազգային չափորոշիչներին համապատասխան մանրածախ առևտրային գործունեությանն առնչվող  հարցեր։
Ներկայացնելով Երևանում իրականացվող բիզնես ծրագրերի և ներդրումային դաշտի ակտիվացմանն ուղղված քաղաքային իշխանությունների ջանքերը` Կարեն Կարապետյանն ընդգծել է, որ քաղաքապետարանը հետևողական է ներդրողների համար արդար ու թափանցիկ բիզնես միջավայր ապահովելու ուղղությամբ։ «Երևանն այսօր ոչ միայն ավելի քան մեկ միլիոն բնակչություն ունեցող քաղաք է ու Հայաստանի մայրաքաղաքը, այլև, նկատի առնելով զբոսաշրջային ոլորտում առաջընթացն ու զարգացումները, բավական գրավիչ միջավայր է ապահովում առևտրային բիզնեսի համար»,- նշել է քաղաքապետը` ավելացնելով, որ քաղաքապետարանը, «Տաշիր գրուպի» հետ համատեղ, լայնամասշտաբ ծրագրեր է իրականացնում և, մասնավորապես, առևտրի և սպասարկման ոլորտում մեծ հնարավորություններ կան համատեղ գործունեություն ծավալելու համար: «Երևանն իրական հնարավորություն ունի ամենամոտ ապագայում խոշոր առևտրային կենտրոն դառնալ տարածաշրջանում։ Դրան նպաստող բոլոր նախադրյալները կան»,- համոզմունք է հայտնել քաղաքապետը։
«Աշան գրուպ» հիպերմարկետների ցանցի ֆրենչայզինգի միջազգային տնօրեն Ժան Պոլ Ֆիլյան, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, ներկայացրել է  «Աշան գրուպ»-ի գործունեության ուղղությունները և նշել, որ Երևանը գործակցային լուրջ հետաքրքրություն է ներկայացնում, և ընկերությունը պատրաստ է այստեղ ներդրումային խոշոր ծրագիր իրականացնել։
Առևտրի բնագավառում միջազգային ճանաչում ունեցող «Ալ Հոկայր» ընկերության ներկայացուցիչները, հայտնելով  իրենց տպավորությունները  Երևանի ինքնատիպ ճարտարապետության և քաղաքային մշակույթի վերաբերյալ, նշել են, որ հետաքրքրված են նաև Երևանի գործարար և առևտրային միջավայրով և ներկայում «Տաշիր գրուպ»-ի հետ համատեղ համալիր բիզնես ծրագիր են քննարկում մայրաքաղաքում, մասնավորապես «Դալմա գարդեն մոլ» առևտրային կենտրոնում իրականացնելու նպատակով։
«Ալ Հոկայր»-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Սիմոն Մարշալն ընդգծել է, որ, երևանյան շուկային առաջարկելով հանրաճանաչ միջազգային բրենդներ և մատչելի գնային քաղաքականություն, ընկերությունը հեռանկարներ է տեսնում՝ նաև իր նպաստն ունենալով մայրաքաղաքում առևտրի ոլորտի և ենթակառուցվածքների զարգացման գործում։