Intel-ի նոր ղեկավարը խոստացել է ներգրավել լավագույն մասնագետներին և ստեղծել նորարարությունների մշակույթ
Intel Corp.-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Լիպ-Բու Թանը խոստացել է խոշոր «մշակութային փոփոխություն» ընկերությունում՝ ասելով, որ առաջնահերթություն է տալու տաղանդների ներգրավմանը, հաճախորդների հետ հարաբերությունների կառուցմանը և բյուրոկրատիայի կրճատմանը, հայտնում է Financial Times-ը:
Ելույթ ունենալով Լաս Վեգասում Intel-ի համաժողովում, նա ասաց, որ Թրամփի վարչակազմը պատրաստ է օգնել ընկերությանը, քանի որ դաշնային կառավարությունը ձգտում է պահպանել երկրի առաջատարությունը կիսահաղորդչային արդյունաբերության ոլորտում:
Թանը Intel-ի գործադիր տնօրենի պաշտոնը ստանձնեց մարտի կեսերին՝ նախկինում նա ղեկավարել է Cadence Design Systems ՏՏ ընկերությունը:
Մարտի 31-ին նա ասաց, որ իր նոր պաշտոնում իր գլխավոր առաջնահերթությունը կլինի «ոլորտի լավագույն տաղանդներին ներգրավելը» և նորարարության նոր մշակույթ ստեղծելը, որտեղ Intel-ը հանդես կգա որպես «ստարտափ իր ճանապարհորդության առաջին օրը»:
«Բյուրոկրատիան սպանում է նորարարությունը»,- ասել է Թանը։
Intel-ը կրճատել է մոտ 15,000 աշխատատեղ այն բանից հետո, երբ 2024 թվականի օգոստոսին հայտարարեց ծախսերի կրճատման միջոցառումների մասին: Թանը ասաց, որ ընկերությունը նաև նախատեսում է առանձնացնել իր որոշ ոչ հիմնական բիզնեսներ:
Միևնույն ժամանակ, նա վերահաստատել է Intel-ի հանձնառությունը՝ պահպանելու չիպերի արտադրության իր սովորական գործառնությունները (Intel Foundry, ձուլման գործառնություններ), չնայած որոշ ներդրողների կոչերին, որ դրանք դադարեցվեն, գրում է Financial Times-ը:
Նա ասաց, որ մտադիր է կառուցել «մեծ ձուլարան»՝ հավելելով, որ դա իրենից կպահանջի հարաբերություններ հաստատել «երկու կամ երեք շատ կարևոր հաճախորդների հետ»: Նա չի նշել, թե որ ընկերությունների մասին է խոսքը։ Ըստ FT-ի, դրանք կարող են լինել Nvidia Corp.-ն և Apple Inc.-ը: Թրամփի վարչակազմը ուսումնասիրում է Intel-ին օգնելու տարբերակներ, ասել է Թանը: «Նրանք ինձ հարցնում են, թե ինչպես կարող են օգնել մեզ: Եվ ես, անշուշտ, կդիմեմ նրանց օգնության համար այն հարցում, ինչ մեզ անհրաժեշտ է», – ասաց նա:
Թանը նաև նշել է, որ ինքը դժգոհ է Intel-ի ներկայիս դիրքից տվյալների կենտրոնների AI չիպերի հատվածում և եզրակացություններ կանի «անցյալի սխալներից»։