«ՀԱՐԱՎԿՈՎԿԱՍՅԱՆ ԵՐԿԱԹՈՒՂԻ» – ԻՐԱԿԱՆԱՑՎՈՒՄ Է ԳԾԻ ԵՎ ՇԱՐԺԱԿԱԶՄԻ ԶՆՆՈՒՄ
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ում (ՀԿԵ) իրականացվում է գծի, հարակից հողատարածքների և արհեստական կառույցերի համատարած զննումը: Ինչպես «Բիզնես 24»-ին տեղեկացնում են ընկերության մամուլի ծառայությունից` զննման հիմնական նպատակն է գնացքների երթևեկության անվտանգության մակարդակի բարձրացումը, գծի և կառույցների նախապատրաստումը գարնանային և ամռանային աշխատանքներին: Զննման ժամանակ հատուկ ուշադրություն կդարձվի, մասնավորապես, հակավթարային միջոցառումների իրականացմանը, սանիտարական և կենցաղային կառույցերի վիճակին, գծի նորոգմանը, անձնակազմի որակավորման ստուգմանը: Զննմանը մասնակցում է ՀԿԵ-ի ղեկավար կազմը՝ գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ Մարատ Խակովի գլխավորությամբ:
Մինչև մայիսի 31-ը ՀԿԵ-ում իրականացվում է նաև լոկոմոտիվների, հատուկ և ինքնագնաց շարժակազմի զննումը:
«ՀԿԵ»-ն հանդիսանում է «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ հարյուրտոկոսանոց դուստրը: «Հայկական երկաթուղի» ՓԲԸ հանձնվել է «ՀԿԵ» ՓԲԸ կոնցեսիոն կառավարման՝ համաձայն 2008 թ. փետրվարի 13-ին կնքված Կոնցեսիոն պայմանագրի. Կոնցեսիոն կառավարման ժամկետը կազմում է 30 տարի՝ 10 տարվա ապագա պրոլոնգացիայի իրավունքով: