ՀԱՐԱՎԿՈՎԿԱՍՅԱՆ ԵՐԿԱԹՈՒՂԻ – ՄԻՋՊԵՏԱԿԱՆ ՈՒՂԵՎՈՐԱՓՈԽԱԴՐՈՒՄՆԵՐՆ ԱՃԵԼ ԵՆ 32,4%-ՈՎ
2009 թվականին նախորդ տարվա համեմատությամբ հանրապետությունում գրանցվել է ուղևորափոխադրումների ընդհանուր ծավալի աճ: Ինչպես «Բիզնես 24»-ին տեղեկացնում են «Հարվկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի մամուլի ծառայությունից` միջպետական ուղևորափոխադրումները հաշվետու տարվա ընթացքում կազմել են 36,4 հազար ուղևոր` 2008 թվականին արձանագրված 27,5 հազարի դիմաց, իսկ տեղական հաղորդակցության ոլորտում ուղևորափոխադրումները կազմել են 719,2 հազար ուղևոր` 2008 թվականի 651,4 հազարի դիմաց:Այսպիսով, 2009 թվականին միջպետական ուղևորափոխադրումներն աճել են 32,4%-ով, իսկ տեղական բեռնափոխադրումները` 10,4%-ով:
2009 թվականի արդյունքներով ուղևորաշրջանառությունը միջպետական հաղորդակցությունում տարեկան կտրվածքով աճել է 42,4%-ով, իսկ տեղական հաղորդակցությունում` 30,1%-ով:
Նշենք, որ «Հարվկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ն միջպետական փոխադրումներն իրականացնում է երկու ուղղությամբ` Երևան-Թբիլիսի և Երևան-Բաթումի երթուղիներով:
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ  «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ-ի 100% դուստր ընկերությունն է: «Հայկական երկաթուղի» ՓԲԸ  կոնցեսիոն կառավարման է հանձնվել «Հարավկովկասյան Երկաթուղի» ՓԲԸ-ին` համաձայն Կոնցեսիոն պայմանագրի, որը կնքվել է 2008 թվականի փետրվարի 13-ին: Կոնցեսիոն կառավարման ժամկետը կազմում է 30 տարի` 10 տարի հետաձգման իրավունքով: