Toyota-ն որոշել է հետ գնել 5․2 միլիարդ դոլարի բաժնետոմսերը բանկերից և ապահովագրողներից
Toyota Motor ավտոմոբիլային կորպորացիան հետ կգնի իր բաժնետոմսերը ճապոնական խոշոր բանկերից և ապահովագրողներից 806․8 միլիարդ իենով (5․2 միլիարդ դոլար)՝ ֆինանսական գործընկերների հետ ռազմավարական բաժնետոմսերի կրճատման ծրագրի շրջանակներում, գրում է Bloomberg-ը։
Նրանց պատկանող Toyota-ի բաժնետոմսերը վաճառում են Mitsubishi UFJ Financial Group-ը, Sumitomo Mitsui Financial Group-ը, Tokio Marine Holdings-ը և MS&AD Insurance Group Holdings-ը, ասվում է ընկերության հաղորդագրության մեջ: Գինը մեկ բաժնետոմսի համար կազմում է 2781 իեն (գրեթե 18 դոլար): Հաղորդվում է, որ բանկերն ու ապահովագրողները կվաճառեն իրենց բաժնետոմսերի փաթեթները մի քանի տարվա ընթացքում, և նրանք կամ կտրուկ կնվազեցնեն իրենց բաժնետոմսերը, կամ ամբողջությամբ կազատվեն դրանցից:
Toyota-ի բաժնետոմսերի հետգնումը լավ նորություն է բաժնետերերի համար, բոլորը սպասում էին դրան, քանի որ ընկերությունը մայիսին հայտարարեց 1 տրիլիոն իեն հետգնման մասին, ասում է Tokai Tokyo Intelligence Laboratory-ի ավագ վերլուծաբան Սեյջի Սուգիուրան: Բացի այդ, հետգնումը ուղղված է Ճապոնիայի կառավարության պահանջների բավարարմանը, որը ստիպում է խոշոր ձեռնարկություններին հրաժարվել բաժնետոմսերի խաչաձև տիրապետումից. նման սխեմա տասնամյակներ շարունակ օգտագործվել է ընկերությունների միջև գործարար հարաբերությունների ամրապնդման համար, նշում է Bloomberg-ը: Հաշվի առնելով մասշտաբն ու նշանակությունը՝ Toyota-ի գործարքը կարող է Ճապոնիայում բաժնետիրական կապիտալների միջև կապերի թուլացման լայն ալիք առաջացնել, կարծում է գործակալությունը:
Bloomberg-ը հաղորդել է Mitsubishi-ի և Sumitomo-ի պլանների մասին՝ հունիսին սկսել Toyota-ի 1․32 տրիլիոն իեն արժողությամբ իրենց բաժնետոմսերի վաճառքը: MS&AD Insurance-ը, Tokio Marine-ը և Shampoo Holdings-ը նույնպես զգալի մասնաբաժիններ ունեն կորպորացիայում. ընդհանուր առմամբ թվարկված բոլոր ընկերությունները կարող էին վաճառել ավելի քան 3 տրիլիոն իենի բաժնետոմսեր, նշում է գործակալությունը: