Bybit. 4 առանցքային գաղափարները Blockchain Fest 2022-ից
Օրեր առաջ Սինգապուրի Մարինա Բեյ Սենդսում տեղի ունեցած Blockchain Fest 2022-ը իր շուրջ էր համախմբել հազարավոր կրիպտո էնտուզիաստների և փորձագետների՝ բացահայտելու էլ ավելին ֆանտաստիկ արագությամբ աճող այս ոլորտի նորարարությունների, web3.0-ի և կրիպտոարժույթների ապագայի տեսլականների վերաբերյալ:
Blockchain Fest 2022-ի բեմում էին ոլորտի վետերաններ CakeDeFi-ը, Revolve Games-ը, Fellaz-ը և շատ ուրիշներ: Bybit-ի թիմը նույնպես խոսնակների շարքում էր՝ կիսվելու իրենց պրոդուկտի վերաբերյալ թարմացումներով, բորսայի ընձեռած նոր լուծումներով և գործիքներով:
Որպեսզի դուք էլ հետ չմնաք համաշխարհային գլխավոր անցուդարձերից, առանձնացրել ենք ձեզ համար Blockchain Fest 2022-ի 4 առանցքային գաղափարները.
Ալգորիթմական սթեյբլքոյններ. Արդյո՞ք դրանք ապագան են:
2022թ. մայիսին UST-ի անկումը ցնցող ալիքներ առաջացրեց կրիպտո և TradFi դաշտերում՝ առաջացնելով կարծիքների բախումներ ալգորիթմական սթեյբլքոյնների կիրառման արդյունավետության վերաբերյալ:
Ճշմարտությունն այն է, որ ալգորիթմական սթեյբլքոյնները կարող են հուսալի համարվել, քանի որ դրանք երրորդ կողմից չեն կառավարվում կամ զսպվում, սակայն նրանց կախվածությունը շուկայական առաջարկից և պահանջարկից՝ առանց իրական գրավադրման ակտիվներով ապահովված լինելու, ապացուցվել է, որ թիրախային թուլություն է, ինչպես եղավ UST-ի դեպքում: Այնուամենայնիվ, ալգորիթմական սթեյբլքոյնները տեղ ունեն ապագայում, բայց առայժմ դրանց պետք է վերաբերվել այնպես, ինչպես կան՝ ռիսկային ակտիվներ:
NFT-ները և GameFi-ն խթանում են web3.0-ի զանգվածային ընդունումը
Սնուփ Դոգ, Ջասթին Բիբեր, Իլոն Մասկի մշտական գործընկեր Գրայմսը․այս հայտնի անունները, մտնելով NFT դաշտ,անշուշտ, բարձրացրել են NFT-ների մասին հանրային իրազեկվածությունը: Play-to-earn (վաստակելիր խաղալով) խաղերի հետ մեկտեղ՝ NFT-ները և GameFi-ն ապացուցում են, որ իրենք այն մոդելներն են, որոնք մասսայականացնելու են web3.0-ին:
Քանի որ GameFi-ը դեռ աճող դաշտ է, այս պահին դեռ վաղ է այն բացարձակ հաղթանակ անվանել: Փոխարենը, ոլորտի առաջնորդների համար կարևոր է պարզել, թե ինչպես է աշխատում տնտեսությունը՝ խուսափելու հիպերինֆլյացիայից կամ Պոնզի սխեմաներից: Քանի որ ավելի շատ Triple-A խաղային ստուդիաներ սկսում են շարժվել web3․0, սա կարող է ազդանշան լինել, որ վերջինիս զանգվածային ընդունումը մոտ է:
DeFi-ի հաղթարշավը նոր է միայն սկսվում
Ապակենտրոնացված ֆինանսների (DeFi) գաղափարը, որի հակադարձվում է ավանդական ֆինանսական միջնորդներին, նոր չէ, սակայն կրիպտոարժույթների և բլոքչեյն տեխնոլոգիաների աճող մասսայակացման հետ, ավելի շատ թափանցիկության և ակտիվների նկատմամբ վերահսկողության առավելությունը, այն դարձնում է մոտ ապագայի ամենասպասված նորարարությունը:
2019թ․-ին 1մլրդ դոլար արժողությամբ արդյունաբերությունից աճելով այսօր ավելի քան 100մլրդ դոլարի` նույնիսկ տասնամյակների փորձառություն ունեցող ֆինանսական հաստատությունները սկսում են նախանջել DeFi-ի առջև: Ի վերջո, բլոքչեյն տեխնոլոգիան ներուժ ունի գերազանցելու ավանդական գործընթացները արդյունավետության, վավերականացման և ճշգրտության առումով՝ նույն կարևորագույն հիմունքները, որոնք պահանջվում են ցանկացած ֆինանսական համակարգում:
Metaverse-ն անխուսափելի է, իսկ web3․0-ն արդեն գործարկվել է
Դեռևս շատերը web3-ին վերաբերում են այնպես, կարծես այն ավելի շատ առասպել է, քան իրականություն: Ճշմարտությունն այն է, որ նույնիսկ մինչ մենք շարունակում ենք բանավիճել web3-ի ապագայի և դրա հասարակական, տնտեսական և նույնիսկ քաղաքական հետևանքների շուրջ, մենք, այնուամենայնիվ, շարժվում ենք դեպի այն:
Համատարած միացման շնորհիվ մենք այժմ ունենք մեր, մեր մտքերի, մեր ընկերների և նույնիսկ մեր տների թվային տարբերակները: Ամենը կապերի մասին է՝ թվային, մարդկային և տվյալային: Մենք արդեն սկսում ենք տեսնել, թե ինչպես են դրանք հատվում միմյանց հետ, երբ ամուսնությունները անցկացվում են մետավերսում, նորաձևության հսկաները ջնջում են ֆիզիկական և թվային աշխարհների միջև սահմանները, և սա միայն սկիզբն է։