Տոկիոյի համալսարանը դասընթացներ կունենան Metaverse-ում. Կրիպտո՝ Bybit-ի հետ
Տոկիոյի համալսարանը, որը նաև հայտնի է որպես Todai, պատրաստվում է այս տարվա վերջին առաջարկել մի շարք ուսումնական ծրագրեր, որոնք տեղի կունենան մետավերսում:
Ըստ տեղական The Asahi Shimbun լրատվականի շաբաթօրյա զեկույցի՝ դասընթացները կառաջարկվեն ուսանողներին՝ սկսած ավագ դպրոցից մինչև որպես աշխատուժ չափահաս սովորողներ:
Հրապարակման մեջ նշվում էր, որ մետավերսի ուսումնական ծրագրերը չեն իրականացվի իր հատուկ ֆակուլտետի միջոցով, որն առաջարկում է աստիճաններ, այլ կգործի Todai-ի ինժեներական ֆակուլտետի և ճարտարագիտության հետ կապված ավարտական ​​դպրոցների ներքո: Դասընթացներն ավարտած ուսանողները կստանան վկայականներ։
Todai-ի նախագիծը մեկնարկել է «թվային փոխակերպման» և «առաջադեմ տեխնոլոգիաների» վրա աշխատող հմուտ կադրերի պակասի վերացման համար:
Համալսարանի պաշտոնյաները նաև ընդգծել են, որ մետավերսում սովորելը նաև կստեղծի այնպիսի իրավիճակ, որում «յուրաքանչյուր ոք, անկախ տարիքից, սեռից, սոցիալական դիրքից և բնակության վայրից, կարող է ուսումնասիրել ճարտարագիտության և տեղեկատվական գիտություն:
Crypto և NFT հատուկ չեն նշվել, բայց հաշվի առնելով, որ ոլորտը հաճախ կապված է մետավերսի հետ և ուշադրություն է հրավիրում մի շարք հանրաճանաչ մետավերս բրենդների, հավանաբար կլինեն որոշ հիշատակումներ բլոկչեյնի վրա հիմնված հարթակների մասին:
Կրտսեր և ավագ դպրոցի աշակերտները կստանան տարածքի ներածական տեսք, ինչպես նաև կուսումնասիրեն ճարտարագիտության, գիտության և այլ հարակից ոլորտներում աշխատանք գտնելու հնարավոր ճանապարհային քարտեզները: Նրանք ուսումնական նյութը կստանան առցանց և առերես դասերի հիբիդային տարբերակով:
Համալսարանի ուսանողներին և արդեն աշխատողներին կառաջարկվեն հմտությունները կատարելագործելու առցանց դասընթացներ, որոնք կենտրոնացած են արհեստական ​​ինտելեկտի (AI), հաջորդ սերնդի հաղորդակցման տեխնոլոգիաների և ձեռնարկատիրական կրթության վրա:
Նաև խթան կլինի ավելի շատ կանանց ներգրավելու ծրագրերն ուսումնասիրելու համար, քանի որ ինժեներական ոլորտում կանանց ներկայացվածության բացակայությունը խնդիր է համարվում:
Վերջին ամիսներին Ճապոնիայում մետավերսի որոշ ուշագրավ կիրառումներ են եղել, քանի որ տեղի քաղաքացիները տեխնոլոգիայի օգտագործման հետաքրքիր դեպքեր են գտնում:
Երկուշաբթի Japan Today-ը հայտնեց, որ Ֆուկուոկայից JACFA անունով աջակցող խումբը գործարկել է վիրտուալ աջակցության սենյակ SecondLife Metaverse հարթակում: Խումբն աշխատում է Հիկկիկոմորին՝ մեկուսացված մարդկանց, որոնք հիմնականում հրաժարվում են լքել իրենց տները, վերաինտեգրել հասարակությանը:
Խնդիրն ընդգծվել է որպես սոցիալական մեծ հիմնահարց Ճապոնիայում, և գաղափարն այն է, որ Հիկկիկոմորին հնարավորություն ընձեռվի ստանալ նախնական օգնություն՝ առանց առերեսվելու ճնշման:
Ապրիլին զեկուցվել է նաև, որ Նիիգատայում գտնվող NSG քոլեջի լիգայի ներքո գտնվող ընդհանուր 29 առևտրային դպրոցներից 3800 աշակերտներ այնպիսի ոլորտներից, ինչպիսիք են գեղեցկությունը, սպորտը, տեխնոլոգիան, հյուրընկալությունը և այլն, անցկացրել են իրենց 2022թ. ուսումնական մեկնարկի արարողությունը մետավերսում: Միջոցառումը տեղի է ունեցել վիրտուալ, որպեսզի բոլորը հեշտությամբ ներկա գտնվեն՝ առանց COVID-19-ով վարակվելու վտանգի: