7 թրենդ, որոնք կարող են կրկին խթանել կրիպտո աճը. Կրիպտո՝ Bybit-ի հետ
Ուոլ Սթրիթի ներդրումային Bernstein ընկերությունը անցյալ շաբաթ ներկայացրել է յոթ կանխատեսումներ, որոնք կարող են խթանել կրիպտոյի աճը:
Ethereum Merge-ը հաջողված է
Չնայած այն բանին, որ մի քանի օր է մնացել իր ցանցը proof-of-stake-ից proof-of-work-ին անցնելու համար, դեռևս մի փոքր թերահավատություն կա, անցյալ շաբաթ գրել են Bernstein-ի վերլուծաբաններ Գաուտամ Չուգանին և Մանաս Ագրավալը: Նրանք կարծում են, որ դա տեղի կունենա սեպտեմբերի 10-ից մինչև սեպտեմբերի 20-ը, և դա դրական կատալիզատոր կլինի կրիպտոյի համար:
Համախմբումներ՝ կրիպտո օգտատերերի պահանջարկի հաջորդ ալիքը բերելու համար
Չուգանին և Ագրավալն ասացին, որ զգալի աճ է գրանցվել օգտատերերի թվերի, շղթայական իրացվելիության և այնպիսի գործարքների, ինչպիսիք են Optimism-ը և Arbitrum-ը, ընդ որում, գործարքների ակտիվությունն այժմ կազմում է Ethereum բլոքչեյնի բոլոր գործարքների շուրջ 15%-25%-ը: Rollups-ը Ethereum շերտերով 2 հարթակներ են, որոնք օգնում են գործարքները մշակել հիմնական ցանցից առանձին՝ արագությունը բարձրացնելու և ծախսերը նվազեցնելու համար:
Ether-ը շրջում է բիթքոինը որպես լավագույն կրիպտոարժույթ
Ներդրողների կողմից ամենաշատ տրվող հարցն այն է, թե երբ է էթերի (ETH) շուկայական կապիտալը խավարելու բիթքոինի (BTC) արժեքը, ասվում է գրառման մեջ: Թվային ակտիվների համար առավել կարևորն այն է, որ այն ավելի շատ դառնա «նորարարության վրա հիմնված, կառուցվածքային միտում, այլ ոչ թե մակրոտնտեսական ակտիվների դաս»: Էթերը ներկայացնում է «նորարարություն-կրիպտո», և եթե հաջողվի կառուցել բլոքչեյն թվային տնտեսությունը, ETH-ը կարող է ընդունվել որպես թվային գումար։
DeFi-ն հավաքագրումների վրա վերադարձնում է DeFi-ի ամառը
2020 թվականի ամառը առաջին «DeFi ամառն» էր, սակայն այդ ժամանակից ի վեր ապակենտրոնացված ֆինանսական ոլորտը թերակատարում է ունեցել 1-ին շերտի շղթաներում, ասում են վերլուծաբանները: Շերտ 2-ի մասշտաբայնությունը, այնուամենայնիվ, այժմ DeFi-ին դարձյալ մատչելի է դարձնում, գրում են Bernstein-ի վերլուծաբանները՝ նշելով, որ Uniswap բորսան այժմ ստանում է իր վճարների մոտ 10%-ը հավաքագրումներից:
NFT-ները կենտրոնանում են խաղերի վրա
«Crypto խաղերը կունենան իրենց յուրահատուկ մշակույթը», – ասել է Բերնշտեյնի թիմը: «Ավելի քան մեկ միլիոն NFT ավատարները կդառնան կերպարներ բազմաթիվ փոխգործունակ կրիպտո խաղերում»: Չուգանին և Ագրավալը տեսնում են տաղանդների մեծ միգրացիա դեպի Web3 խաղերի մշակում ավանդական խաղային ստուդիաներից, ինչը նրանց կարծիքով առաջատար ցուցանիշ է:
Թոքեն տնտեսական նախագծերը սկսում են կենտրոնանալ արժեքի կուտակման վրա
«Ավելի կայուն թոքենների նախագծերը կվերադարձնեն մանրածախ առևտրի հետաքրքրությունը հավելվածի թոքեններում ներդրումներ կատարելու նկատմամբ՝ ընդդեմ վերջին արագ բլոքչեյնի կամ մանրածախ մեմ-քոինների», – գրում են վերլուծաբանները:
Fat protocol թեզը դառնում է  fat application-ի թեզ
«fat protocol թեզը» ենթադրում է, որ բլոքչեյններում արժեքը կկուտակվի բազային արձանագրության շերտում, այլ ոչ թե կիրառական շերտում: Բերնշտեյնն ասաց, որ «կիրառական թոքենների երկար պոչը» կաճի՝ շնորհիվ ընդլայնված մասշտաբայնության, տնտեսական գործարքների ծախսերի, օգտատերերի ավելի լավ աճի, թոքենների արժեքի բարելավված հաշվեգրման և մանրածախ շահագրգռվածության ներդրումների համար, որոնք նրանք օգտագործում են: