JPMorgan-ում կրիպտոարժույթների մեծ մասն անվանել են «աղբ». Կրիպտո՝ Bybit-ի հետ
Շուկայում կրիպտո ակտիվների մեծ մասն աղբ են, և թվային արժույթների իրական օգտագործման դեպքերը լավ զարգացած  չեն: Այս կարծիքը հայտնել է JPMorgan ֆինանսական կոնգլոմերատից Onyx-ի բլոքչեյն բաժնի ղեկավար Ումար Ֆարուկը։
Սինգապուրի արժութային մարմնի կողմից կազմակերպված Green Shoots-ի ժամանակ նա նշել է, որ կարգավորումը հետ է մնում ոլորտային աճից։ Այն շատ ավանդական ֆինանսական հաստատությունների հետ է պահում շուկայական ներգրավվածությունից:
«Կրիպտոարժույթների մեծ մասն իրականում դեռ աղբ է: Բացառությամբ, ես կասեի, մի քանի տասնյակ թոքենների: Մնացածը, որ նշվեց, կա՛մ աղմուկ է, կա՛մ ուղղակի բացահայտորեն կանհետանա»,- ասել է Ֆարուկը:
Onyx-ի գործադիր տնօրենը նաև կարծում է, որ կրիպտո ոլորտի տեխնոլոգիան բավականաչափ հասուն չէ TradFi-ում օգտագործելու համար: Օրինակ, հաստատությունների կամ ապրանքների միջև բարձրարժեք գործարքներ իրականացնելու համար, ինչպիսիք են խորհրդանշական բանկային ավանդները։
«Անհրաժեշտ է, որպեսզի այս ամենը հասունանա, որպեսզի կարողանաս դրանցով արտադրանք ստանալ: Մենք դեռ այս կետին չենք հասել։ Web3-ի գումարի մեծ մասն այսօր, ներկայիս ենթակառուցվածքում, օգտագործվում է սպեկուլյատիվ ներդրումների համար»,- ընդգծել է նա։
Հիշեցնենք, որ 2020 թվականի հոկտեմբերին JPMorgan-ը վերակենդանացրեց JPM Coin սթեյբլքոին նախագիծը և ստեղծեց Onyx ստորաբաժանում՝ մոտ հարյուր աշխատակիցներով՝ Ֆարուկի ղեկավարությամբ:
2021 թվականի մարտին ֆինանսական հոլդինգը բացել է ավելի քան 50 թափուր աշխատատեղ՝ կապված բլոքչեյնի հետ։ Չորս ամիս անց JPMorgan-ն ավելի ընդլայնեց իր՝ տեխնոլոգիական մասնագետների աշխատանքի ընդունումը:
Ապրիլին JPMorgan-ի գործադիր տնօրեն Ջեյմի Դայմոնը խոստովանել է բլոքչեյն և DeFi հավելվածների արժեքավորությունը։