Հյուսիսային Կորեայի հաքերները 6 տարվա ընթացքում գողացել են 3 մլրդ դոլար արժողությամբ կրիպտոարժույթ
2017թ․ ի վեր հյուսիսկորեացի հաքերները գողացել են 3 մլրդ դոլարի թվային ակտիվներ, իսկ վերջին 1 տարում՝ 1,7 մլրդ դոլար: Այս հաշվարկները կատարել են Recorded Future-ի մասնագետները։ 2022թ․ զեղծարարները վաստակել են 9,3 անգամ ավելի, քան երկրից արտահանումն է (182 մլն դոլար):
«Գումարը համարժեք է Հյուսիսային Կորեայի տնտեսության 5%-ին կամ նրա ռազմական բյուջեի 45%-ին», – հաշվարկել են վերլուծաբանները:
Ըստ զեկույցի՝ հաքերներն ի սկզբանե թիրախավորել են իրենց հարավային հարևանին՝ նախքան իրենց հասանելիությունն ընդլայնելը դեպի ողջ աշխարհ: Տեղական իշխանությունների աջակցությունը հանգեցրել է անօրինական գործողությունների զգալի աճի:
«Պետական ​​ուշադրությունը թույլ է տալիս զեղծարարներին ընդլայնել իրենց գործողությունները ավելին, քան հնարավոր է ավանդական կիբերհանցագործների համար», – ասվում է զեկույցում:
Վերլուծաբաններն ասում են, որ նման գործունեությունը արդյունաբերության ցանկացած խաղացողի դնում է հյուսիսկորեական հաքերների թիրախ դառնալու վտանգի տակ և թույլ է տալիս ռեժիմին շարունակել գործել և ֆինանսավորել իրեն միջազգային պատժամիջոցների տակ:
Նոյեմբերի 29-ին OFAC-ն իր պատժամիջոցների ցանկում ավելացրեց կրիպտոարժույթների միքսեր Sinbad.io-ի ծառայությունը՝ հյուսիսկորեական Lazarus խմբավորման ակտիվների լվացման համար:
Հիշեցնենք, որ արձանագրությունը դարձել է Lazarus կրիպտոարժույթների լվացման հիմնական միքսերը Blender-ի և Tornado Cash-ի արգելափակումից հետո։
Հաքերները գտնվում են ԱՄՆ պատժամիջոցների տակ 2019թ․ սեպտեմբերից։
2023թ․ ապրիլին ԱՄՆ գանձապետարանը բացահայտեց 3 ոչ բիրժային վաճառողների, ովքեր տասնյակ միլիոնավոր դոլարների արժողությամբ գործարքներ են իրականացրել Lazarus-ի համար կրիպտոարժույթով: