Կրիպտոարժույթների ներթափանցման նոր հորիզոններ. ամենօրյա գործարքներ, կրթություն և վստահություն․ Binance
Binance-ը՝ բլոկչեյն էկոհամակարգի և կրիպտոարժույթի ենթակառուցվածքի աշխարհի առաջատար մատակարարը, կիսվել է 2024 թվականի առաջին կիսամյակի կրիպտոարժույթների ներթափանցման, տեղեկացվածության և վստահության աճի արդյունքներով:
Կրիպտոարժույթները ամենօրյա գործարքներում
BTCMap-ի տվյալների համաձայն, կրիպտոարժույթ ընդունող «վաճառողների» (բիզնեսների) թիվը 2022 թվականի հոկտեմբերից մինչև 2024 թվականի ապրիլ աճել է 42%-ով, ինչը վկայում է կրիպտոարժույթների բարձր գրավչության մասին: Ըստ Deloitte-ի վերջին հետազոտության, փոքր բիզնեսներից մինչև խոշոր կորպորացիաներ, ընդունման կորը աճում է, քանի որ վաճառողները ճանաչում են կրիպտոարժույթով վճարումների առավելությունները, ներառյալ նոր հաճախորդների ներգրավումը և գործարքների միջնորդավճարների նվազումը:
Կրիպտոարժույթների առօրյա կյանքում ինտեգրվելու մեկ այլ անհերքելի փաստ է կրիպտոբանկոմատների ավելացումը: Կրիպտոբանկոմատների համաշխարհային շուկան 2022 թվականին 115 միլիոն դոլարից աճել է մինչև 181 միլիոն դոլար՝ 2023 թվականին, ընդամենը մեկ տարվա ընթացքում 64% աճ:
Ըստ Chainalysis-ի, stablecoin-ներն արդեն գերազանցել են այլ կրիպտոարժույթների օգտագործմանը: Ամերիկյան դոլարի հետ կապված՝ դրանք առանցքային դեր են խաղում առօրյա գործարքներում, հատկապես արժեքի պահպանման և միջսահմանային փոխանցումները հեշտացնելու համար:
Կրթություն և վստահություն
• Consensys-ի և YouGov-ի հարցումը ցույց է տվել, որ ամբողջ աշխարհում հարցվողների 92%-ը լսել է կրիպտոարժույթների մասին, իսկ 50%-ը պնդում է, որ հասկանում է, թե ինչ է դա:
• ԱՄՆ-ի ընտրողների Paradigm հարցումը ցույց է տվել, որ ԱՄՆ ընտրողների 19%-ը կրիպտոարժույթ ունի, իսկ 69%-ը դժգոհ է ներկայիս ֆինանսական համակարգից, ինչը կարող է վկայել այլընտրանքային ֆինանսական գործիքների աճող պահանջարկի մասին:
• Ամբողջ աշխարհում աճում է բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների թիվը, որոնք առաջարկում են դասընթացներ և մասնագիտություններ բլոկչեյնի ոլորտում՝ պատրաստելով մասնագետների նոր սերունդ՝ աշխատելու կրիպտոարժույթների ոլորտում: Համաձայն GlobalBlockchainBusinessCouncil-ի՝ այժմ 1970 դասընթացներ են առաջարկվում ավելի քան 70 երկրներում:
Աճող հետաքրքրություն Binance-ի նկատմամբ
Binance-ն արձանագրել է նոր օգտվողների զանգվածային ներհոսք և առևտրային գործունեության աճ: 2024 թվականի սկզբից հարթակում գրանցվել է ավելի քան 30 միլիոն նոր օգտատեր, իսկ ամենօրյա այցելություններն ու առևտրի ծավալները զգալիորեն աճել են ։ Հարթակում պահվող հաճախորդների ակտիվների արժեքն առաջին անգամ գերազանցել է 100 միլիարդ դոլարը:
2024 թվականի մարտին հարթակում առևտրի ծավալներն աճել են 121%-ով և կազմել 1.12 տրիլիոն դոլար, իսկ ածանցյալ գործիքների առևտրի ծավալներն աճել են 89.7%-ով և կազմել 2.91 տրիլիոն դոլար:
2024 թվականը խորհրդանշական տարի էր կրիպտոարժույթի արդյունաբերության համար՝ ցույց տալով, որ կրիպտոարժույթների ընդունումն ու նրանց մասին տեղեկացվածությունը կտրուկ աճել են ՝ հաստատելով, որ թվային ակտիվները դառնում են առօրյա կյանքի անբաժանելի մասը:
Կրիպտոարժույթների արդյունաբերությունը զարգանում է ցիկլային եղանակով ՝ արագ աճի պարբերականությամբ, որոնք հաճախ խթանվում են շուկայի երկարատև վերելքներով, ինչը հանգեցնում է ընդունման, իրազեկման և կրթության զգալի առաջընթացի: Անկասկած, դա արտացոլվում է նաև 2024 թվականի շուկայական ցիկլում։