Եթովպիան առաջին քայլն է կատարում դեպի CBDC ՝ որպես տնտեսական բարեփոխումների մաս
Եթովպիայի Ազգային բանկը (NBE) տնտեսական բարեփոխումների իր ծրագրի շրջանակներում պատրաստել է երկու հռչակագիր։ Դրանցից մեկը ներառում է իրավական դաշտի ստեղծում կենտրոնական բանկի թվային արժույթի (CBDC) ներդրման համար:
NBE-ի հռչակագրով նախատեսված քաղաքականության փոփոխությունները ներառում են CBDC-ների համար իրավական դաշտի ստեղծում «ըստ անհրաժեշտության», ինչպես նաև NBE կապիտալի ավելացում և սպառողների պաշտպանության իրավական դաշտի ստեղծում: Ուղեկցող Բանկային կանոնադրությունում ասվում է բանկային ոլորտում օտարերկրյա ներդրումների ազատականացման, խնդրահարույց բանկերի ուղղիչ միջոցառումների և նորարարական ֆինանսական լուծումների համար կարգավորիչ դաշտի ստեղծման մասին:
Նախարարների խորհուրդը հաստատեց հռչակագրերը, և դրանք շուտով կներկայացվեն Ներկայացուցիչների պալատում:
Կենտրոնական բանկը նախատեսում է լայն բարեփոխումներ
Հռչակագրերը կառավարության տնտեսական բարեփոխումների ծրագրի մի մասն են ։ Եթովպական մասնավոր թերթը ՝ The Reporter-ը, նշել է կառավարության հետաքրքրությունը ապրիլին CBDC-ի ստեղծման հարցում: Նա տեղեկացրել է, որ հունիսին կսկսվի ուսումնասիրությունը: Թերթը հավելել է, որ NBE-ն նաև մտադիր է դեկտեմբերին միանալ «միջսահմանային վճարումների համակարգին»: Սակայն այս համակարգի մասին այլ մանրամասներ չեն հաղորդվում։
Եթովպիան արդեն քայլեր է ձեռնարկել տնտեսության ազատականացման ուղղությամբ, այդ թվում ՝ վերացնելով բջջային փողի ծառայությունների պետական մենաշնորհը: Երկիրն արդեն օգտագործում է բլոկչեյնի վրա հիմնված թվային ենթակառուցվածքը խոշոր պետական վճարումների համար:
Աֆրիկան երկիմաստ փորձ ունի կրիպտոարժույթների հետ
Աֆրիկյան մի շարք երկրներում, չնայած այնպիսի խոչընդոտների, ինչպիսիք են ինտերնետի ներթափանցման ցածր մակարդակը, կրիպտոարժույթները թափ են հավաքում: Կրիպտոարժույթների ներդրման ոչ բոլոր փորձերն են հաջողվել: Մասնավորապես, Կենտրոնական Աֆրիկյան Հանրապետությունը ընդունել է Bitcoin-ը որպես արժույթ և գործարկել է պետական կրիպտոարժույթ, որը կոչվում է Sango։ Այն կապ չունի CBDC-ի հետ, սակայն հաջողություն չի ունեցել: Գրելու պահին Sango արժույթի կայքը չի գործում:
Թվային արժույթները շարունակում են անօրինական մնալ Եթովպիայում, չնայած “տասնյակ” տվյալների հանքարդյունաբերական ընկերությունների լիցենզավորումը նրանց թույլ է տվել օգտվել երկրի էժան էլեկտրականությունից ՝ կրիպտոարժույթների արդյունահանման համար: Նախատեսվում է նաև այնտեղ ներդնել Web 3 Fuse վճարային համակարգը ։
Առնվազն 18 աֆրիկյան երկրներ ուսումնասիրում են CBDC-ի հնարավորությունները: