Forbes-ում առանձնացրել են 2024 թվականի գլխավոր մեմքոյնները
2024 թվականի առաջին կիսամյակում բիթքոյնի գինն աճել է 61%-ով՝ հունվարի 23-ին գրանցված 38,555 դոլարի նվազագույնի համեմատ։ Այնուամենայնիվ, մի քանի մեմքոյններ գերազանցեցին հիմնական կրիպտոարժույթը՝ ցույց տալով երկնիշ և նույնիսկ եռանիշ աճ:
Forbes-ը նշել է 2024 թվականի լավագույն մեմքոյնները
Ըստ Forbes-ի, առաջին կիսամյակում  BTC-ին գերազանցել են 4 մեմքոյններ՝ Dogwifhat (WIF), Pepe (PEPE), Loki (LOKI) և Shiba Inu (SHIBA)։ Սրանք աճել են 1,300%, 800%, 418% և 67% համապատասխանաբար: Dogecoin-ը (DOGE) ցույց տվեց, շատ ավելի համեստ դինամիկա, աճելով ընդամենը 35%-ով:
Վերջերս ակտիվների մենեջեր VanEck-ը և BitMEX բորսան գործարկեցին իրենց սեփական ինդեքսները՝ ամենամեծ մեմքոյններին հետևելու համար: Avalanche Foundation-ը ակնկալում էր հետաքրքրության աճ դեռևս 2023 թվականի վերջին և պարտավորվել է աջակցել տարբեր մշակութային նշանակություն ունեցող նախաձեռնություններին:
Սփոթային բիթքոյնների՝ ETF-ների հունվարին հաստատումը շրջադարձային էր ամբողջ կրիպտո շուկայի համար: ԱՄՆ Արժեթղթերի և բորսաների հանձնաժողովի (SEC) որոշումը BTC-ին բերեց ինստիտուցիոնալ խաղացողների շեմին՝ բարձրացնելով Bitcoin-ի, Ethereum-ի և այլ կապիտալացված կրիպտո ակտիվների օրինականությունը:
CoinGecko-ի տվյալներով՝ 2024 թվականի առաջին 6 ամիսներին կրիպտո շուկայի կապիտալիզացիան աճել է 715 միլիարդ դոլարով։
Հարկ է նշել նաև բիթքոյնի կիսումը (halving), որը տեղի ունեցավ այս տարվա ապրիլին։ Համաձայն CoinGecko-ի վերջին հարցման՝ կրիպտո ներդրողների 54%-ը շուկայի արագ վերականգնման և ալտքոյնների սեզոնի մեկնարկի հույս ունեն: Որոշ վերլուծաբաններ կարծում են, որ մեմքոյնները կլինեն հաջորդ ալտսեզոնի շարժիչ ուժը:
«Եթե գալիս է ալտքոյնների սեզոնը, մեմքոյնները կգերազանցեն մյուս կրիպտոարժույթներին: Եթե ​​ալտքոյնի սեզոնը չգա, մեմքոյնները միևնույն է կգերազանցեն մյուս կրիպտոարժույթներին»,- կանխատեսում է վերլուծաբան Մուրադ Մախմուդովը: