Ռուսաստանի ԿԲ նախագահը նշել է թվային ռուբլու հնարավոր զանգվածային ներմուծման ժամկետները
Եթե ​​թվային ռուբլու փորձարկումը հաջող լինի, ապա դրա զանգվածային իրականացումը հնարավոր կլինի 2025 թվականի հուլիսից: Այս մասին ասել է ՌԴ Կենտրոնական բանկի ղեկավար Էլվիրա Նաբիուլինան՝ Դաշնային խորհրդում ունեցած ելույթի ժամանակ:
«Այժմ կարող եմ ասել, որ եթե ամեն ինչ շարունակվի մեր պլանի համաձայն, հաջորդ տարվա հուլիսից կկարողանանք անցնել թվային ռուբլու զանգվածային ներդրմանը»,- ասել է Ռուսաստանի գլխավոր դրամատան ղեկավարը:
ԿԲ նախագահի խոսքով՝ 5-7 տարի հետո թվային ռուբլին սովորական կդառնա ռուսաստանցիների կյանքում: Նա նաև ընդգծել է, որ կարգավորիչը մտադիր չէ թվային ռուբլին պարտադրել, և քաղաքացիների կողմից դրա օգտագործումը բացառապես կամավոր է լինելու:
«Մեր կարծիքով՝ թվային ռուբլու օգտագործման հստակ առավելություններ կան: Դրանք բացարձակապես անվճար փոխանցումների հնարավորություն են տալիս կամ զգալիորեն ցածր միջնորդավճարներ պահանջում, քան բիզնեսի համար նախատեսված քարտերը: Մենք կարծում ենք, որ այս առավելությունների շնորհիվ թվային ռուբլին 5-7 տարվա ընթացքում կդառնա մեր կյանքի մի մասնիկը»:
Հիշեցնենք՝ ավելի վաղ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը նշել էր, որ թվային ռուբլու հարթակը ցույց է տվել արդյունավետություն և ֆունկցիոնալություն՝ որպես «պիլոտային» ծրագիր:
2023-ի օգոստոսի 15-ից Ռուսաստանի Բանկը իրական թվային ռուբլով պիլոտային նախագիծ է իրականացնում: Թեստավորման առաջին փուլին մասնակցել է 12 բանկ՝ 600 ֆիզիկական անձանց մասնակցությամբ: Նրանք փորձարկում են թվային դրամապանակների բացումն ու փակումը, դրանց համալրումն ու փոխանցումները ֆիզիկական անձանց միջև, ավտոմատ վճարումները և փոխանցումները: