Ռուսաստանում անցյալ տարի մայնինգի միջոցով 54,000 BTC է ձեռք բերվել
2023 թվականին Ռուսաստանում մայնինգի միջոցով ստացվել է 54,000 բիթքոյն (BTC), ինչը պետությանը բերել է մոտ 50 միլիարդ ռուբլի՝ հարկերի տեսքով:
Արդյունաբերական հանքարդյունաբերության ասոցիացիայի (IPM) տնօրեն Սերգեյ Բեզդելովի խոսքով՝ 2023 թվականին արդյունահանված 54,000 բիթքոյնը ստացվել է ինչպես խոշոր մայնինգային ֆերմաների, այնպես էլ մասնավոր մայներների աշխատանքի արդյունքում։
Բեզդելովը նշել է, որ մայնինգի մասին օրենքի երկար սպասված ընդունումը հնարավորություն է տվել նման քանակի բիթքոյնների մայնինգի իրականացմանը։ Նոր կանոնակարգերի շնորհիվ ռուսական ընկերությունները կարող են պաշտոնապես զբաղվել կրիպտոարժույթների մայնինգով, ինչը նպաստում է ներդրումների ներգրավմանը։
Fastex
Մայնացված բիթքոյնների համար պետության գանձարանը ստացել է 50 միլիարդ ռուբլի հարկերի տեսքով, և ըստ Բեզդելովի՝ այդ գումարը միայն կաճի: Ռուսաստանում ավելի ու ավելի շատ մայնինգային նախագծեր և ներդրողներ են ի հայտ գալիս։ Ավելին, միջազգային ընկերությունները նույնպես հետաքրքրված են մայնինգի ներքին շուկայով։
Նախկինում Բեզդելովը կանխատեսել էր, որ առաջիկա երեք տարիների ընթացքում Ռուսաստանում կրիպտոարժույթների մայնինգի ոլորտում ներդրումները կգերազանցեն 60 միլիարդ ռուբլին, և հզորությունները կավելանան 4 ԳՎտ-ով։
Փորձագետներն ակնկալում են, որ մայնինգի նկատմամբ հետաքրքրության աճի շնորհիվ Ռուսաստանը կդառնա կրիպտոարժույթների մայնինգի համաշխարհային առաջատար կենտրոններից մեկը։ Տեղադրված մայնինգային ֆերմաների թվով երկիրը արդեն առաջատար դիրք է զբաղեցնում։
Անցյալ շաբաթ Վլադիմիր Պուտինը նշել է, որ Ռուսաստանը համարվում է կրիպտոարժույթների մայնինգի համաշխարհային առաջատարներից մեկը։
Կրիպտոարժույթների ոլորտի հրապարակումներն իրականացվում են Fastex Էկոհամակարգի աջակցությամբ: