ՀԱՐԱՎԿՈՎԿԱՍՅԱՆ ԵՐԿԱԹՈՒՂԻ – ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ ՊԱՅՄԱՆԱԳԻՐ ՀՊՃՀ ՀԵՏ
Հարավկովկասյան երկաթուղի ընկերությունից «Բիզնես 24»-ին տեղեկացնում են, որ ընկերությունը և Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարան ՊՈԱԿ-ը ստորագրեցին համագօրծակցության պայմանագիր: Տվյալ համագործակցության նպատակը երկաթգծային տռանպորտի ոլորտում բարձր որակավորում ունեցող մասնագետների պատրաստումն ու վերապատրաստումն է:
Ճարտարագիտական համալսարանի նպատակն է հանդիսանում ինժեներական և ինժեներատնտեսագիտական պրոֆիլի մասնագետների պատրաստումը բակալավրի, մագիստրոսի և հետազոտողի կրթական ծրագրերի միջոցով: Ծրագրերը կմշակվեն և կթարմացվեն ճարտարագիտական համալսարանի առաջատար մասնագետների կողմից` հաշվի առնելով «ՀԿԵ» ՓԲԸ-ի կողմից առաջադրված գիտական և պրակտիկ լուծում պահանջող հարցերը և պրոբլեմները:
Տվյալ համագործակցությունը կարևոր  նշանակություն ունի Հայաստանում երկաթգծային տրանսպորտի զարգացման համար: Հիշեցնենք, որ Հայաստանի պետական  ճարտարագիտական համալսարանի հետ համագործակցության առաջին փորձը տեղի ունեցավ ամռանը, երբ «ՀԿԵ» ՓԲԸ-ն ներգրավեց ճարտարագիտական համալսարանի ուսանողներին ամառային երկաթուղային ուղևորափոխադրումների մեջ, որոնք Երևան-Բաթումի-Երևան միջազգային երթուղու ուղևորական գնացքով կատարեցին ստաժային մեկնումներ: Եվ այսօր Հայաստանի Պետական Ճարտարագիտական Համալսարանի ռեկտորի` Մարուխանյան Ոստանիկի հետ հանդիպման ժամանակ «ՀԿԵե ՓԲԸ-ի գործադիր տնօրեն Շեվքեթ Նուրգալիի Շայդուլլինը  հանձնեց շնորհակալագրեր ուսանողներին` Արշակյան Վահանին և Ենգոյան Տիգրանին պաշտոնական պարտականությունների բարեխիղճ կատարման և «ՀԿԵ» ՓԲԸ-ի գործունեության մեջ ակտիվ մանսկացություն ունենալու համար:
«Հարավկովկասյան երկաթուղիե ՓԲԸ «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ-ի 100 % դուստր ընկերությունն է: «Հայկական երկաթուղի» ՓԲԸ  կոնցեսիոն կառավարման է հանձնվել «ՀԿԵ» ՓԲԸ` համաձայն Կոնցեսիոն պայմանագրի, որը կնքվել է 2008 թ. փետրվարի 13-ին: Կոնցեսիոն կառավարման ժամկետը կազմում է  30 տարի` 10 տարի հետաձգման իրավունքով: